REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. GABRIELA TASZYCKIEGO W CHRUSZCZOBRODZIE
Uchwalono na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.).
- Biblioteka Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych na podstawie planu pracy szkoły i wpisanych do planu pracy biblioteki.
- Organizacja biblioteki uwzględnia w szczególności zadania w zakresie:
1) gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych, zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty;
2) tworzenia warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi;
3) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
4) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów, w tym w zakresie pod-trzymywania tożsamości narodowej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
5) przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej, z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.
- Czytelnia jest czynna w czasie pracy biblioteki.
- Biblioteka szkolna gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
- Biblioteka nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową,
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Uprawnieni do korzystania z biblioteki i czytelni są uczniowie, ich rodzice, słuchacze, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz osoby upoważnione przez dyrektora szkoły.
- Z komputera multimedialnego mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz rodzice w godzinach pracy czytelni.
- Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody nauczyciela-bibliotekarza.
- Uczniowie mają prawo do korzystania z komputerów poza swoimi godzinami lekcyjnymi.
- Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
- Użytkownikom nie wolno dokonywać zmian w strukturze danych na dyskach komputerów. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
- Wszelkie zauważone nieprawidłowości należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
- Z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów multimedialnych można korzystać tylko na miejscu.
- Przed opuszczeniem biblioteki czasopisma, książki i programy edukacyjne należy odłożyć na miejsce.
- W bibliotece i czytelni obowiązuje cisza.
- W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
- Czytelnik może wypożyczać książki tylko na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczyć najwyżej 3 książki.
- Termin zwrotu książek wynosi 1 miesiąc.
- Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień, można przynieść książkę i prosić o sprolongowanie terminu zwrotu.
- W szczególnych sytuacjach bibliotekarz może przedłużyć czas, na jaki książka została wypożyczona.
- Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
- Przed zakończeniem roku szkolnego należy zwrócić do biblioteki wszystkie wypożyczone książki.
- Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem, uszkodzeniem i zgubieniem.
- Zniszczoną lub zgubioną książkę należy odkupić. Jeśli nie ma możliwości odkupienia tej samej pozycji, należy odkupić książkę wskazaną przez bibliotekarza.
- Za ewentualne szkody poczynione przez ucznia odpowiadać finansowo będą rodzice/prawni opiekunowie ucznia.
- Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest do zwrotu wszystkich wypożyczonych książek, jeśli przestaje być uczniem lub pracownikiem szkoły.
- Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary przewidziane w regulaminie ucznia.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:
- Podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.
- Materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
- Materiał ćwiczeniowy – materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
- Dotacja – dotacja celowa, o której mowa w art. 22ae pkt 5 ustawy o systemie oświaty.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane szkole w ramach dotacji zostają przekazane na stan biblioteki na podstawie protokołu.
- Podręczniki i materiały edukacyjne przekazane szkole w ramach dotacji powinny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.
- Ich wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego – najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego.
- Materiały ćwiczeniowe przekazywane są nieodpłatnie i nie podlegają zwrotowi, za wyjątkiem sytuacji kiedy uczeń opuszcza szkołę, w której przebywał nie dłużej jak pięć tygodni.
- Na początku roku szkolnego wychowawca klasy ma obowiązek powiadomić rodziców o procedurach i regulaminie wypożyczania podręczników.
- Wychowawca ma obowiązek poinformować rodziców, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast mu zgłosili.
- Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija w ostatni piątek roku szkolnego.
- Wraz z upływem terminu zwrotu uczeń powinien oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.).
- Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręcznik lub materiały edukacyjne.
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.
- Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
- Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła będzie żądać od rodziców ucznia zwrotu podręcznika lub materiału edukacyjnego lub kosztu jego zakupu. Dotyczy to również podręczników do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra.