Szkolnictwo w Chruszczobrodzie
Oświata w Chruszczobrodzie ma bogatą historię i tradycje. Pierwsza wzmianka o szkole pojawiła się już w 1472 roku, kiedy zapisano w parafialnych dokumentach, że proboszcz otrzymał od dziedziców Chruszczobrodu i Mirzowic dom dla nauczyciela. Uposażenie bakałarza stanowiła dzisięcina z Tucznejbaby, kolęda z całej parafii i obiady u plebana. Działalność powszechnego szkolnictwa parafialnego została uregulowana na początku XVI wieku przez synod diecezji krakowskiej. Odtąd do obowiązków proboszcza należało utrzymanie nauczycieli czy kierowników szkół, nauczyciel szkoły parafialnej był traktowany jako jeden z pracowników kościoła.
Do końca XIX wieku wiadomości o szkole w Chruszczobrodzie są bardzo pobieżne, dopiero od 1915 roku regularnie jest prowadzona szkolna kronika, która stała się prawdziwym źródłem wiedzy o szkole w Chruszczobrodzie. Poznajemy dzięki temu nazwiska kolejnych nauczycieli i wychowawców, a także liczbę dzieci uczęszczających do szkoły. Dowiadujemy się, że od 1915 nauczycielem był Feliks Ładoń, a po nim Władysław Jamroziński. W 1918 roku do szkoły zostało zapisanych 116 uczniów, ale w dzień rozpoczęcia roku szkolnego było ich tylko 40. Uroczyście obchodzono święta państwowe np. w 1919 roku rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a w 1935 młodzież uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym po śmierci Józefa Piłsudskiego.
W latach 1924-1946 nauczycielem i kierownikiem szkoły był Bronisław Kaszycki, to on opisywał w szkolnej kronice ogrom pracy, jaki czekał go w szkole. Problem stanowiły warunki lokalowe, lekceważenie obowiązku szkolnego przez rodziców, zaległości w nauce dzieci. Nie zrażał się jednak i w ciągu swojej pracy sprawił, że szkoła w Chruszczobrodzie zaczęła funkcjonować na odpowiednim poziomie. Dzięki kronikom dowiadujemy się także, że w latach 1926-1927 szkoła miała już 4 klasy, w których naukę pobierało 172 dzieci. Pięć lat później ruszyła budowa nowej szkoły. Gmina zaciągnęła na ten cel 10 tysięcy złotych pożyczki z Funduszu Pracy. Nowa placówka posiadała 5 sal lekcyjnych, korytarz i kancelarię. W latach 1939-1945 nauka odbywała się z przerwami i nieregularnie, w czasie wojny sytuacja w szkołach była bardzo trudna, a nauka często po prostu niemożliwa. Od 1946 roku kierownikiem szkoły została Cecylia Pniak i musiała zmierzyć się z wieloma powojennymi problemami szkoły - brak kadry nauczycielskiej czy duża liczba dzieci, które uczyły się na zmiany co drugi dzień.
Kolejnym kierownikiem szkoły (przez 26 lat) był Euzebiusz Kawka. Jest to okres szybkiego rozwoju naszej szkoły, szczególnie jeśli chodzi o poziom nauczania, zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, powstają pracownie lekcyjne, dzieci wyjeżdżają na wycieczki. W latach 60' do szkoły uczęszcza aż ok 320 uczniów. W 1974 roku dyrektorem szkoły została Wanda Wieczorek, podczas jej kadencji szkoła zmieniła swoje oblicze - została m. in. rozbudowana o sale na piętrze oraz salę gimnastyczną w 1989 roku.
Kolejnym dyrektorem została Krystyna Pałasz, a od 1990 do 2013 roku funkcję tę pełniła Żanetta Szkliniarz. Szkolne kroniki bardzo dokładnie opisują szeroką działalność szkoły w Chruszczobrodzie, które staje się centrum kulturowym naszej miejscowości. W 1999 roku reforma oświaty wprowadziła zmiany w całej Polsce i nasza szkoła stała się sześcioklasowa, ale już w 2004 roku został utworzony Zespół Szkół nr 3 w Chruszczobrodzie z trzyklasowym Gimnazjum. W 2001 roku szkole zostało nadane imię lokalnego patrioty i bohatera walk o niepodległość - Gabriela Taszyckiego, w tym roku powstała także pracownia komputerowa. W kolejnych latach zostało dobudowane drugie skrzydło ze stołówką, kuchnią i łazienkami a następnie nowoczesne boisko szkolne.
Nasza szkoła cały czas się zmienia i rozwija, dostosowuje się do potrzeb uczniów i do zmieniającego sie świata. Kolejni dyrektorzy: Katarzyna Windys (w latach 2013-2018) , a następnie Edyta Kaczkowska (obecnie) dokładały wszelkich starań, aby wszyscy czuli się w niej dobrze. Uczniowie naszej szkoły osiągają sukcesy w konkursach i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, aktywnie włączają się w różnego typu projekty i zadania, które wymagają wiedzy, umiejętności i zaangażowania, bezinteresownie pomagają innym podczas akcji charytatywnych. Nasi absolwenci dobrze radzą sobie podczas dalszej edukacji, znają swoje mocne strony i potrafią je wykorzystać. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły znają się i traktują z szacunkiem, każdy zna swoje prawa i obowiązki. Starsi uczniowie pomagają i wspierają młodszych. Nasza szkoła znana jest w Polsce, w poprzednich latach gościliśmy m.in. Minister Edukacji Narodowej Krystynę Szumilas i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
opracowała: Paulina Flasza
źródła:
- kronika szkolna,
-I.Banasiak 65 lat i więcej... czyli o historii szkolnictwa w Chruszczobrodzie, Chruszczobród 2001