• Wybory do Samorządu Uczniowskiego

• Wybory do Samorządu  Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole w środę 19.09.2023 r. Kandydatów było dwoje: Zuzanna Gajewska – klasa VIII i Adam Chała również z klasy VIII. Uczniowie przez kilka dni prezentowali swoje programy wyborcze wywieszając plakaty jak i odwiedzając poszczególne klasy.

W głosowaniu wzięła udział cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły. Komisja skrutacyjna skrupulatnie policzyła głosy. Okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana, wygrała Zuzanna Gajewska, która została Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024, a zastępować będzie ją Adam Chała.

Obydwojgu gratulujemy i życzymy powodzenia !!!

Marzena Wienczek i Katarzyna Kulis

• Sprzątanie Świata

• 21 września uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie przyłączyly się do Akcji Sprzątanie Świata-Polska, która w tym roku obchodzi Jubileusz 30-lecia. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło: "Sprzątanie Świata łączy ludzi". I tak też było z nami. Połączyliśmy uczniowsko - nauczycielskie siły i wyruszyliśmy na sprzątanie naszej wiejskiej okolicy. Dzieci z ochotą i determinacją ruszyły z workami i rękawiczkami na oczyszczanie naszego skrawka na ziemi. Tego typu akcje przypominają dzieciom i dorosłym o problemie zanieczyszczania środowiska naturalnego i o jego konsekwencjach dla ludzi i przyrody. Edukacja ekologiczna dotycząca sprzątania i dbania o środowisko jest niezwykle ważna. Uświadamia o znaczeniu ochrony naszej planety oraz zachęca do podejmowania proekologicznych działań w swoim codziennym życiu. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i za włożony wysiłek. Dobro powraca!

Jolanta Roterman

• Lekcje z Australijczykiem

• 5 września 2023, po czteroletniej przerwie, ponownie gościł w naszej szkole Michael McNally, który na co dzień mieszka w Brisbane, w Australii. Na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego Anny Kijewskiej-Kuzi,  Michael zgodził się na współprowadzenie zajęć  w klasach 4-8 SP w Chruszczobrodzie. Ósmoklasiści pamiętali naszego gościa z poprzednich zajęć. Byli wtedy w 4 klasie.

Lekcje były dostosowane tematycznie i językowo do poziomu poszczególnych klas i dotyczyły wielu tematów,  takich jak geografia Australii, zwierzęta, rdzenna ludność aborygeńska  i jej sztuka. Michael zapoznał uczniów z najczęściej używanymi zwrotami używanymi w australijskiej odmianie języka angielskiego oraz z  ich prawidłową wymową. Dzieci i młodzież mogli też poznać naszego gościa z prywatnej strony, ponieważ opowiadał o swojej rodzinie i domu, a także pokazywał zdjęcia z Australii oraz ze swoich podróży po Polsce i Europie.  Warsztaty językowo-kulturowe z native speaker'em to cenne doświadczenie i okazja do poszerzenia horyzontów młodych ludzi. Dlatego dziękujemy Michaelowi, którego śmiało możemy już nazwać przyjacielem naszej szkoły. Czekamy na kolejne spotkanie. Zapraszamy znowu do Polski i do Chruszczobrodu!

• Narodowe Czytanie

• W tym roku szkolnym 7 września, podobnie jak w latach poprzednich odbyła się kolejna edycja włączająca naszą szkołę do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". To wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej jest jedną z okazji do tego, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz poznali kolejne arcydzieło literatury polskiej. W naszej szkole czytaliśmy fragment powieści dotyczący legendy o Janie i Cecylii.

Udział w "Narodowym Czytaniu" połączyła naszą małą społeczność z wszystkimi Polakami w kraju i za granicą, którzy czytali powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem"

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

• 4 września w sali gimnastycznej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Edyta Kaczkowska przywitała wszystkich serdecznie po wakacjach i zachęciła do nauki. Brawami powitaliśmy nowych uczniów szkoły - wszystkich pierwszoklasistów. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal. Pełni zapału do pracy zaczynamy nowy rok szkolny.