• Aktualności

            • Rajd "Przebiśniegom na spotkanie"

            • W sobotę, 23 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w 50 rajdzie pieszym „Przebiśniegom na spotkanie” zorganizowanym przez Oddział PTTK im. A. Janowskiego w Zawierciu. Już o 8.30 byliśmy na miejscu zbiórki, w miejscowości Hutki-Kanki i stamtąd z Panią przewodniczką ruszyliśmy zielonym szlakiem na poszukiwania wiosny. Nasza trasa prowadziła przez Górę Chełm, Żelazko, Pustynię Ryczowską, a meta tegorocznego rajdu znajdowała się w Ryczowie. Piękna pogoda, wspaniałe widoki, przyroda i dobre towarzystwo sprawiły, że 10 kilometrów rajdu nie było wcale aż tak długie 😉

            • ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU 2024

            • W dniach od 11 do 15 marca w naszej szkole odbywały się obchody Światowego Tygodnia Mózgu. W związku z tym w szkole  przeprowadzono wiele działań związanych z tym tygodniem. Podczas lekcji poruszone zostały m. in. takie tematy jak: możliwości ludzkiego mózgu, jak należy dbać o nasz mózg oraz w jaki sposób możemy trenować ten organ, aby służył nam w pełni możliwości przez długie lata. Był to czas na przybliżenie wiedzy na temat mózgu,układu nerwowego oraz poznawanie nowych ciekawostek naukowych.

            • Prace uczniów klasy 4 na lekcji geografii

            • Jednym z elementów krajobrazu jest ukształtowanie terenu.Mogą występować formy wypukłe, wzniesienia i formy wklęsłe, zagłębienia. Uczniowie klasy 4 przygotowali na lekcję geografii prace plastyczno-techniczne dotyczące ukształtowania Ziemi.

            • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA KLAS 1-3

            • 19 i 20 marca 2024r. odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada „ Olimpusek”.Przeznaczona jest ona  dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i polega na rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego na klasy. W obecnej sesji wiosennej zgłosiło się czworo chętnych uczniów klasy drugiej: Emilia Białas,Natalia Porębska, Dominika Małecka i Filip Villechenoux. Mocno trzymamy za nich kciuki i..czekamy na wyniki :)

            • Koła Gospodyń Wiejskich z wizytą w naszej szkole

            • W dniu 19 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z reprezentantami Chruszczobrodzkich Kół Gospodyń Wiejskich-Dolomitki oraz Rafałki. Celem wizyty były warsztaty tworzenia palm wielkanocnych, co z pomocą gości każdemu uczniowi udało się wykonać perfekcyjnie. Pięknie ubrane panie (i pan) swoimi opowieściami o tradycjach, doświadczeniach wielkanocnych oraz prezentacją rękodzieła wprowadzili nas w iście świąteczny klimat.

              Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za odwiedziny i poświęcony nam czas!

            • Turniej Wiedzy Pożarniczej

            • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

              W naszej szkole 21.03.2024 r odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali druhowie OSP Chruszczobród: Piotr Białas, Radosław Mazurkiewicz i Damian Cupiał. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas I – IV czworo uczniów i w kategorii klas V – VIII dziewięcioro. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu. W grupie młodszej rywalizowały o miano zwycięzcy dwie dziewczynki, które musiały dwa razy stanąć do dogrywki. Ostatecznie wygrała Emilia Białas z klasy 1, a w grupie starszej najlepiej napisała test Anna Wilczyńska z klasy VI. Dziewczynki będą reprezentować szkołę i OSP Chruszczobród w etapie gminnym w/w turnieju. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy a zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

              Katarzyna Kulis

            • Dzień koloru zielonego

            • Dzisiaj tj. 18.03.2024 r świętowaliśmy w szkole Dzień koloru zielonego, nawiązując do Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Kolorem przewodnim tej uroczystości jest kolor zielony. Głównym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna. Nasi uczniowie uczcili ten dzień strojem w kolorze zielonym i galaretką, którą przygotował samorząd uczniowski klasy VI i VIII.

            • Konkurs recytatorski – eliminacje szkolne

            • 13  marca 2024r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Gminnego Konkursu Recytatorskiego, którego finał odbędzie się w dniu 4 kwietnia w Łazach.Celem konkursu jest popularyzacja literatury polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Teksty deklamowane przez uczestników zachwyciły komisję, ale także obecnych na konkursie recytatorów. Wszyscy prezentowali się wspaniale.  Laureatkami eliminacji i reprezentantkami naszej szkoły zostały:

              Kl. I-III:

              Julia Jamrozy

              Emilia Białas

              Natalia Flasza

              Martyna Monkiewicz

              Oliwia Ligienza

              Kl. IV-VIII

              Gabrysia Cichoń

              Lena Prusik

            • Świętujemy Dzień Kobiet w 2 klasie

            • 8 marca to dzień, o którym nie wypada zapomnieć. Nasi klasowi mali mężczyźni jak zwykle stanęli na wysokości zadania i okazali się prawdziwymi dżentelmenami. Złożyli małym (i dużym) kobietkom moc serdecznych życzeń i odśpiewali głośne "Sto lat". Jako upominek dziewczynki otrzymały spersonalizowane koszulki i kwiatuszki i ..były zachwycone :)Dziękujemy!

            • Pierwszoklasiści poznają tajemnice mózgu

            • Światowy Tydzień Mózgu to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. W tym roku przypada między jedenastym a siedemnastym marca, z tej okazji uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez psychologa szkolnego.

                          W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się za co odpowiada ten organ w ludzkim ciele, jak jest zbudowany, co wspiera oraz co zaburza jego pracę, w tym jaki wpływ na układ nerwowy ma nadmierne używanie przez dzieci smartfonów i gier komputerowych. Uczniowie oglądali model mózgu oraz wykonywali ćwiczenia mające na celu rozwijanie funkcji poznawczych. Ćwiczyli uwagę, pamięć, koncentrację, kreatywne i logiczne myślenie, aby ich mózgi były w doskonałej formie.

                                                                                                                                                                        Opracowanie:
              psycholog szkolny

            • Szkolne eliminacje I Gminnego Konkursu Kaligraficznego ,,O ZŁOTE PIÓRO”

            • 28 lutego odbyły się w naszej szkole eliminacje do I Gminnego Konkursu Kaligraficznego ,,O ZŁOTE PIÓRO” organizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego. Chociaż kaligrafia jest trudną sztuką dla współczesnego młodego człowieka, to nie brakowało chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Do oceny prac uczniów posłużyły następujące kryteria:

              - staranność i płynność pisma oraz dopełnienie kształtów liter,

              - estetyka i właściwe połączenia literowe,

              - jednolitość pochylenia tekstu bądź kroju pisma prostego,

              - utrzymywanie się w liniaturze,

              - poprawność odwzorowania tekstu,

              - poprawność graficzna, ortograficzna i interpunkcyjna,

              - oryginalność kroju pisma,

              - czytelność pisma,

              - ogólne walory estetyczne pracy.

                          Zwyciężyły:

              - w kategorii kl. II - III - Dominika Małecka,

              - w kategorii kl. IV - VI - Anna Wilczyńska,

              - w kategorii kl. VII - VIII - Zuzanna Gajewska.

              Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę 20 marca 2024 r. w konkursie gminnym. Trzymamy mocno kciuki !

            • Czytanie jest dobre na wszystko

            • Przy okazji realizacji innowacji "Czytanie jest dobre na wszystko" uczniowie klasy drugiej sięgnęli po interesującą, ale niełatwą literaturę. "Puste miejsce po zajączku" to mądra i czuła opowieść o konieczności rozstania się z kimś bliskim. Książka wzbudziła emocje ,wzruszenie wśród dzieci i stała się  wstępem do rozmowy o stracie, rozpaczy, żałobie i akceptacji. Utwierdziła w przekonaniu, że warto rozmawiać o niełatwych dla nas tematach.

              Kolejna książka, z jaką się zapoznaliśmy, to "Gębolud" Roksany Jędrzejewskiej. Ta ciepła historia o sympatycznej postaci dobrego czarownika, który próbuje być zły, pokazuje dziecku, że warto spełniać marzenia, nawet te najgłębiej ukryte.  Książka zachęca do przełamywania barier, budzi pewność siebie i pokazuje, że mając wokół dobrych ludzi, łatwiej jest podejmować trudne decyzje. Opowieść nakłoniła drugoklasistów do spisania swoich dużych i mniejszych marzeń i umieszczenia ich w Klasowej Kapsule Marzeń. Sprawdzimy za jakiś czas, czy uczniowie są na dobrej drodze do ich spełnienia...

            • Konkurs Wiedzy Biblijnej

            • XXIX Konkurs Wiedzy Biblijnej odbył się pod hasłem: Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi (Mk 14, 62). Z naszej szkoły w etapie dekanalnym brali udział: Ewelina Izdebska, Robert Jarosz i Krzysztof Dymarz. Robert Jarosz zajął 2 wysokie miejsce w dekanacie. Konkurs jak każdego roku odbył się w szkole podstawowej w Niegowonicach.