Od 17 do 22 października sześciu uczniów Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie uczestniczyła w mobilności projektu pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Tym razem uczestnicy projektu mogli przyjrzeć się tradycjom, obyczajom, kolejom losu i codzienności z perspektywy mieszkańców Tomelloso - małego miasta położonego w środkowej Hiszpanii.
Przez cały tydzień uczniowie szkoły w Chruszczobrodzie mieli okazję poszerzania naszego zakresu umiejętności językowych przez bratanie się z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji i z Hiszpanii. Dzięki różnorodnym i bogatym w ciekawe doświadczenia atrakcjom i wycieczkom zorganizowanym przez hiszpańską społeczność przez kilka dni uczestnicy projektu odkrywali region Castilla- La Mancha, cieszyli się każdą wspólną chwilą i poszerzali horyzonty.
Tuż po przybyciu do Tomelloso grupę z Polski przywitali nie tylko hiszpańscy uczniowie i nauczyciele, ale również przedstawiciele władz. Pani Burmistrz opowiedziała o dziejach Tomelloso. Przy okazji spotkania powitalnego była także okazja, aby przyjrzeć się niezwykłym dziełom słynnych hiszpańskich mistrzów pędzla, w tym pracom Antonio Lopeza-Torresa. Castilla-La Mancha szczególnie chlubi się produkcją rozmaitych rodzajów wina, dlatego też uczestnicy projektu odwiedzili największą winiarnię w Europie czyli Virgen de Las Vinas. Lokalni mieszkańcy z chęcią pokazali swoje gospodarstwa i z pasją opowiedzieli o piwnicach, których dawniej używano do wyrabiania i przechowywania win. Ciekawą atrakcją było również przyjrzenie się wiatrakom w Campo de Criptana, z którymi rzekomo walczyć miał Don Kichot – bohater książki Miguela de Cervantesa. Zwiedzanie atrakcyjnych miejsc sprzyjało także poznawaniu przysmaków kuchni hiszpańskiej, w tym wybornej paelli (smażony ryż z kurczakiem lub owocami morza) i churrosów. Na koniec mobilności uczestnicy wyjazdu pobrali kurs tai-chi od samych mistrzów, ucząc się przydatnej samoobrony, świetnie się przy tym bawiąc i relaksując. W ramach programu uczniowie mieli także możliwość udziału w grach sportowych oraz uczestnictwa w zajęciach z dziedziny IT, a nauczyciele poszerzenia warsztatu pracy poprzez obserwację zajęć. Grupa z Chruszczobrodu z żalem pożegnała się z nowymi znajomymi, hiszpańskimi krajobrazami i ciepłem.
Ta mobilność była dla wszystkich nie tylko dodatkowym źródłem wiedzy o otaczającym świecie, ale także dostarczyła wiele nowych umiejętności i bagaż cudownych wspomnień. Przez ten krótki czas uczestnicy projektu stali się dla siebie nie tylko przyjaciółmi, ale prawie wspierającą się rodziną, która na zawsze zostanie głęboko w sercach i pamięci uczestników.