• Aktualności

            • Uczniowie w Nadleśnictwie Siewierz w ramach projektu Erasmus + KA122SCH " W zdrowym ciele zdrowy duch"

            • 29 maja nasi uczniowie odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa Siewierz i odbyli warsztaty ekologiczne w ramach Erasmus+ " W zdrowym ciele zdrowy duch". Edukatorzy leśni oprowadzili nas ścieżką edukacyjną na której cierpliwie tłumaczyli, jak należy zachowywać się w lesie i jak dbać o to, aby las był zdrowy i cieszył nas przez lata. Mieliśmy możliwość zaobserwować również żółwie w pobliskiej sadzawce. Ponadto dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją w Polskich lasach oraz  jak dużym zagrożeniem dla przyrody są  ludzie.  Poznaliśmy  obowiązki leśnika, a na koniec zjedliśmy pyszne kiełbaski z rusztu.

            • Wycieczka do Krakowa

            • Po raz kolejny majowy Kraków przywitał uczniów naszej szkoły słońcem i licznymi atrakcjami.

              W programie wycieczki, na którą udały się klasy IV i V wraz z opiekunami, znalazł się oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, ponadto Planty, Trakt Królewski, Rynek Główny i Muzeum Podziemia Rynku pod Sukiennicami. Wielu spośród nas szczególnie ujęła historia wiernego przyjaciela psa Dżoka. Nie lada atrakcją okazał się Smok Wawelski ziejący ogniem. Oczywiście nie opuściliśmy Krakowa bez pamiątek i odwiedzin w MacDonaldzie.

              Za nami kolejna lekcja żywej historii oraz samodzielności i integracji. Magia jednego z najstarszych miast Polski na długo pozostanie w naszej pamięci.

            • Egzaminy klasy ósmej

            • W dnich 23-25 maja 2023 roku uczniowie klasy ósmej rozwiązywali zadania egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 3 lipca

            • Konkurs „Szkolna aktywność fizyczna – ćwiczenia śródlekcyjne”

            • Uczennice klasy VIII: Natalia de Lorm, Zuzanna Mucha i Martyna Porębska przystąpiły do Konkursu „Szkolna aktywność fizyczna”, którego celem jest:

              1. Promowanie i upowszechnianie programów szkolnej aktywności fizycznej opartych na wdrażaniu śródlekcyjnych oraz międzylekcyjnych ćwiczeń fizycznych;

              2. Wdrażanie działań zapobiegających zachowaniom sedentarnym, uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej oraz poprawiających bezpieczeństwo w szkole;

              3. Promocja prozdrowotnej aktywności fizycznej wśród uczniów;

              4. Integracja społeczności szkolnej.

              Organizatorzy konkursu to Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a partnerem konkursu jest Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.

              Dziewczynki nakręciły 3 minutowy filmik pt.: „Ćwiczenia śródlekcyjne” (link poniżej), które prowadziły w klasie II, III, IV i V. Wyniki konkursu już 5 czerwca na stronie organizatorów. Powodzenia dziewczyny !

              Katarzyna Kulis

              FILM

              Strona Konkursu

            • Niezwykła lekcja piłki siatkowej

            • 18 kwietnia bieżącego roku przedstawiciele drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie: Krzysztof Rejno grający z numerem 4 na pozycji środkowego (203 cm wzrostu) i Michał Szalacha grający z numerem 25 również na pozycji środkowego (202 cm wzrostu) oraz Pani Paulina Musialska - Redaktor Mediów Klubowych i Pan Michał Kwietko – Bębnowski - Dyrektor Działu Komunikacji przekroczyli próg naszej szkoły. Zawodnicy zostali entuzjastycznie przywitani przez uczniów, nauczycieli oraz Panią dyrektor Edytę Kaczkowską. Dzieci chętnie zadawały pytania, a na koniec ustawiły się w kolejce po autografy i zdjęcia z zawodnikami. Środkowa część spotkania to aktywność z uczniami klasy II i IV – V, która to dała dzieciom dużo radości i satysfakcji. Przedstawiciele klubu zostali zaproszeni w ramach projektu Erazmus+ „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zwrócono uwagę uczniów na aktywność fizyczną, promowano piłkę siatkową oraz możliwość rozwoju, a także ogromny sukces lokalnej drużyny: Aluron CMC Warta Zawiercie - klub siatkarski, IV najlepsza drużyna męska w Polsce grająca w Plus Lidze. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w naszej szkole.

              Katarzyna Kulis

              Relacja na oficjalnej stronie klubu.

            • Ewaluacja projektu Erasmus+ " W zdrowym ciele zdrowy duch" spotkanie on line

            • 10 maja uczniowie klasy IV naszej szkoły mieli możliwość spotkać on line z uczniami ze szkoły w Hiszpanii oraz Słowacji. Celem tego spotkania była ewaluacja kończącego się niebawem projektu Erasmus+. Podczas spotkania dzieci miały możliwość porozmawiać oraz  odpowiedzieć na kilka pytań ewaluacyjnych dotyczących celów, zadań oraz efektów działań prowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Dzieci miały również możliwość zastanowić się nad tym jak najlepiej wykorzystać efekty projektu w życiu szkoły.

            • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce - „Odkrywamy Solilandię”.

            • 8 maja 2023 r. uczniowie z klas młodszych, wraz z opiekunami, wybrali się  na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

              Z samego rana wyruszyliśmy autokarem sprzed szkoły. Po dotarciu na miejsce przeszliśmy na teren kopalni, gdzie czekał na nas nasz przewodnik. Schodząc do podziemi kopalni czekało na nas nie lada wyzwanie, musieliśmy pokonać ogromną ilość schodów. Podczas  zwiedzania, na swojej trasie uczniowie odkrywali tajemnice Królestwa Solilandii. Podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic to świetna zabawa dla dzieci. Wędrując po solnych podziemiach, odkrywcy bawili się w towarzystwie skrzata – Soliludka.  Spotkali również tajemniczego Skarbnika, z którym rozwiązywali  ciekawe zagadki.  W nagrodę za wspólną  zabawę wszyscy otrzymali słodki upominek. Dzieciom  bardzo podobały się podziemne jeziora solankowe. Z uwagą oglądaliśmy podziemne komnaty. Miejscem niezwykłym, które zrobiło na nas duże wrażenie, była kaplica św. Kingi, gdzie podziwialiśmy wykonane w soli rzeźby.

              Po zwiedzaniu kopalni był czas na  pamiątki.

              Na koniec, w drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek w McDonaldzie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            • Udział w warsztatach edukacyjnych pod nazwą „Majsterkowo”,  zorganizowanych w  Castoramie  w Sosnowcu.

            • Temat naszych warsztatów to: „Budowa drewnianego pudełka na skarby” .

              Dnia 27.04.2023r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się do Castoramy na warsztaty stolarskie „Majsterkowo”.

              Zajęcia prowadzone były przez pracowników Castoramy, którzy zaopiekowali się naszymi majsterkowiczami. Uczniowie mieli bardzo dobrze przygotowany warsztat pracy.

              Każdy z nich otrzymał fartuch, komplet drewnianych deseczek, młotek,  gwoździe, farby i pędzle. Dzieci z uwagą słuchały wszystkich wyjaśnień związanych z ich zadaniem oraz z  bezpiecznym posługiwaniem się prawdziwymi narzędziami. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie zbudować drewnianą skrzyneczkę na drobiazgi, a następnie  pomalować  ją  według własnego pomysłu. Wprawdzie model składał się z gotowych elementów, ale połączenie ich wymagało dużej precyzji, wytrwałości i siły. Trzeba przyznać, że dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

              Powstały piękne, kolorowe skrzyneczki na skarby. W nagrodę za swoją pracę dzieci otrzymały dyplomy i upominki.  

              Zajęcia te dały naszym majsterkowiczom dużo radości i satysfakcji z  samodzielnie wykonanej pracy.

              Dziękujemy  pracownikom Castoramy za ciekawie zorganizowane warsztaty.

            • Mobilność na Słowacji w ramach projektu Erasmus+ "W zdrowym ciele zdrowy duch"

            • W dniach od 17 do 21 kwietnia 2023 r. troje nauczycieli z naszej szkoły: panie Danuta Malicka i Anna Kijewska – Kuzia oraz pan Mariusz Kwieciński wraz z sześciorgiem uczniów: Wiktoria Sielska, Maja Włodarczyk, Karol Kuszyk, Maksymilian Gorzkowski, Ewelina Izdebska i Nadia Latos, uczestniczyli w mobilności projektu Erasmus + „ W zdrowym ciele, zdrowy duch” na Słowacji. W mobilności na Słowacji wzięła udział także szkoła partnerska z Hiszpanii.Szkoła Podstawowa w Vitanova przywitała nas w pierwszy dniu bardzo serdecznie i tradycyjnie (również dla Polski) chlebem i solą. Na sali gimnastycznej obejrzeliśmy piękną ceremonią otwarcia ze specjalnie przygotowanym programem artystycznym oraz wysłuchaliśmy przemówień gospodarzy, w tym dyrektora Szkoły. Następnie zwiedziliśmy szkołę i uczestniczyliśmy w warsztatach produkcji papieru. Ten pełen wrażeń dzień zakończył się spacerem po uroczej okolicy.W kolejnym dniu mobilności na Słowacji uczestniczyliśmy w interaktywnych lekcjach języka angielskiego i słowackiego. Uczniowie z hiszpańskiej szkoły oraz uczniowie z naszej szkoły, przedstawili przygotowane prezentacje na temat swoich szkół. Następnie pojechaliśmy do Oravicy, by odbyć bardzo interesującą wycieczkę turystyczną do Parku Narodowego TANAP. Park obejmuje słowacką cześć Tatr.Trzeci dzień pobytu na Słowacji był bardzo intensywny. Najpierw uczestniczyliśmy w kreatywnych warsztatach:

              1.pieczenia chleba,

              2.robienie sera,

              3.robienia koszy i rzeźbienia w drewnie,

              4.robienia ceramiki z gliny,

              5.malowania na własnoręcznie wytworzonym (w pierwszym dniu) papierze.

              Zwiedziliśmy Ochotniczą Straż Pożarną w Vitanova, gdzie mogliśmy poczuć się jak prawdziwi strażacy polewając wodą z węża strażackiego czy przejechać się wozem strażackim.Po powrocie do szkoły rozegraliśmy zawody sportowe, zakończone rozdaniem medali za poszczególne miejsca.Czwartek upłynął nam na bardzo interesujących wycieczkach. Najpierw pojechaliśmy do Zamku Orawskiego, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Wsi Orawskiej. Po pełnych wrażeń wycieczkach i mimo zmęczenia, czwarty dzień mobilności zakończyliśmy zabawą na szkolnej dyskotece.W ostatnim dniu pobytu na Słowacji, Szkoła Podstawowa w Vitanova pożegnała nas przepięknym programem artystycznym. Otrzymaliśmy prezenty oraz certyfikaty. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy prezentację szkoły z Hiszpanii oraz prezentację naszej szkoły, którą przedstawiała pani Danuta Malicka. Dzień zakończyliśmy wycieczką do miasta Trstena, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia kościoła i wejścia na wieże widokową.Udział w mobilności na Słowacji dał nam wspaniałą szansę poznania naszych sąsiadów, ich kultury i tradycji, w tym kulinarnych. Mieliśmy także możliwość podniesienia naszych umiejętności w języku angielskim i zawiązania nowych przyjaźni.