30 września uczniowie klasy drugiej obchodzili uroczyście Dzień Chłopaka. Dziewczynki składały życzenia chłopcom i wręczały upominki. Chłopcy cieszyli się z prezentów i planowali, co będą pili w kubeczkach, które dostali od koleżanek.
Archiwum Aktualności
Dzień Chłopaka w klasie drugiej
Dzień Języków Europejskich
26 września obchodzony jest Dzień Języków Europejskich, z tej okazji uczniowie zaprezentowali piosenkę "Panie Janie" w różnych europejskich językach. W naszej szkole odbył się również konkurs szkolny dotyczący kultury krajów anglojęzycznych. Natomiast uczniowie klas VI, VII, VIII uczestniczyli w zajęciach poświęconych różnym odmianom języka angielskiego. Młodzież poznała różnice pomiędzy językiem angielskim, którym posługują się Brytyjczycy, Amerykanie i Australijczycy. Na koniec tygodnia uczniowie z klas IV, VI i VIII przygotowali program artystyczny pt:" Dlaczego warto uczyć się angielskiego".
8Klasa VIII
Klasa VII
Klasa VI
Klasa III
Klasa II
200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
24 września 2021 roku obchodzimy 200-letnią rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Był on wybitnym twórcą epoki romantyzmu, rysownikiem, poetą, prozaikiem, malarzem, dramatopisarzem, teoretykiem literatury, filozofem.
Przyjaźnił się z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, Z. Krasińskim i F. Chopinem.
W naszej szkole również uczczono pamięć tego wybitnego twórcy. We wszystkich klasach 4-8 zostały przeprowadzone lekcje, na których uczniowie mieli szansę poznać sylwetkę i twórczość tego wybitnego Polaka.
Słowa Papieża Jana Pawła II powinny każdego z nas skłonić do refleksji nad twórczością C.K. Norwida, który według Papieża potrafił:„...wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem. Wiele polskich spraw toczyłoby się inaczej, gdyby Polacy odnaleźli w swoim sumieniu prawdę głoszoną przez Norwida”.
„Autorów sądzą ich dzieła”
Cyprian Kamil Norwid
Wybory do Samorządy Uczniowskiego
Jak co roku we wrześniu w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządy Uczniowskiego. Do kandydowania zgłosiło się troje uczniów z klas najstarszych.Największą liczbę głosów zdobył Damian Gołąbek a tym samym został Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022. Drugie miejsce zdobyła i została zastępcą przewodniczącego Amelia Jaskólska. Gratulujemy.
82 rocznica wybuchu II wojny światowej
Są takie daty, które w zbiorowej pamięci zajmują miejsce szczególne. Do nich należy 1 września 1939 roku i wojna obronna Polaków. Nasza społeczność szkolna uroczystym apelem uczciła pamięć tych, którym nie brakło wiary i sił, aby złożyć swe życie w służbie ojczyzny. Z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczennice kl. VII wraz z p. Anetą Sadowską przygotowały krótki montaż słowno – muzyczny, aby przypomnieć, że dramat minionej wojny nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Z uwagi na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, a następnie zostali przywitani w szkole przez wychowawców klas. Przedszkolakom i pierwszoklasistom towarzyszyli w tym pierwszym ważnym dla nich dniu rodzice. Mimo kapryśnej pogody wszystkim dopisywał humor i duża chęć powrotu do szkoły po wakacjach.
Przed nami kolejny rok pełen wrażeń i wytężonej pracy. Wszystkim życzymy radości ze zdobywania wiedzy, wytrwałości we wszystkich działaniach oraz dużo zdrowia!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
- 26
Narodowy Spis Powszechny 2021
Kółko Ekologiczne
Z inicjatywy Przewodniczącej Szkoły- Zosi Bocheńskiej w roku 2020/2021 odbywały się zajęcia z kółka ekologicznego. Miały one miejsce co środę przez 45/60 minut przez cały 2 semestr. Przez większość czasu odbywały się zdalnie, ale były też lekcje terenowe. Kółko miało charakter dyskusji i rozmów na przeróżne tematy: klimat, życie zwierząt, ekologia, środowisko przyrodnicze... Dziewczęta szczególnie z 6 klasy chętnie i często uczęszczały na zdjęcia. Gorące podziękowania dla Natalki de Lorm, Mai Wilczyńskiej, Martynki Porębskiej, Zuzi Muchy, Poli Rozwadowskiej, Julki Gorzkowskiej i Oli Leśniak- to one udzielały się na zajęciach. Ponadto, w ramach zajęć zostało zorganizowany Dzień Ziemi na zajęciach zdalnych, na które udało się połączyć uczniom wszystkich klas.
Rajd pieszy do Siewierza
Po długim okresie spędzonym przed monitorami komputerów, 17 czerwca grupa najwytrwalszych piechurów naszej szkoły postanowiła zmierzyć się z pokonaniem malowniczej trasy z Chruszczobrodu do Siewierza.
Wyruszyliśmy o godzinie 9.00. Pierwszą przygodą, która nas spotkała, był „przemarsz” dzików przez drogę, którą podążaliśmy. Na szczęście była to jedyna przeszkoda, na którą natrafiliśmy. Reszta trasy przebiegła bez problemu. Pogoda nam dopisała. Wszyscy dzielnie dotarliśmy do mety zadowoleni i trochę zmęczeni. Na zakończenie nagrodziliśmy się lodami na Rynku w Siewierzu.
W rajdzie wzięli udział uczniowie klasy piątej i szóstej pod opieką pani Katarzyny Kulis, Katarzyny Windys i Marzeny Wienczek. W ramach integracji towarzyszyli nam uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej pod opieką pana Pawła Mazura.
7
Euro 2020
Nasi uczniowie są wiernymi kibicami reprezentacji Polski w piłkę nożną. Tuż przed pierwszym meczem Polaków na Euro 2020 z reprezentacją Słowacji są zwarci i gotowi do wspierania „naszych”. Typowane wyniki to : 0:0, 1:0, 2:0, 2:1 – dla nas oczywiści, ale jest i jeden kibic, który przewiduje 3:0 dla przeciwnika ☹. Wkrótce się dowiemy ! A my wierzymy, że „ Biało – czerwone, to barwy niezwyciężone !!! ”.
6
To już ostatnie wspólne chwile!
14 czerwca klasa 8 wybrała się na pieszą wycieczkę do Trzebyczki. Nie można było wymarzyć sobie bardziej urokliwego miejsca na spędzenie ostatnich wspólnych chwil dla tegorocznych absolwentów. Pieczenie kiełbasek i pianek, sprawiło wszystkim dużą frajdę. Przygotowany przez rodziców garnek pieczonek był prawdziwą niespodzianką kulinarną. A smak pieczonych w ognisku ziemniaków przywołał smaki dzieciństwa u opiekunów. Pogoda była idealna, podobnie jak humory wszystkich uczestników rajdu. Będzie co wspominać przez długie lata... .
22
Dzień jojo
6 czerwca to dzień JOJO. W tym dniu dzieci miały możliwość przynieść do szkoły tą małą zabawkę. Uczniowie pokazywali nam, że istnieją różne style „jojowania”, a także tricki umożliwiające efektowne pokazy. Ta dziedzina tak pochłonęła i dzieci i dorosłych, że dorobiła się mistrzostw Polski! To już chyba nie jest zwykła zabawka, ale sposób na życie i prawdziwe hobby! A dzieci w naszej szkole mają ogromy potencjał w tej dziedzinie. Zapraszamy do galerii.
Dzień integracji
1 czerwca to Dzień Dziecka. Samorząd Uczniowski zaproponował w tym dniu " Dzień Integracji", który był świetnym pretekstem, aby poznać się na nowo po długich miesiącach izolacji. Były zabawy, gry planszowe, karty, kalambury a przede wszystkim sportowe konkurencje na świeżym powietrzu czy sali gimnastycznej. Pani Pedagog, wychowawcy oraz wyznaczeni nauczyciele dbali o to, abyśmy spędzili ten dzień z uśmiechem na ustach. Dziękujemy za wspólną zabawę.
7
Dzień Unii Europejskiej
9 maja obchodzony jest Dzień Unii Europejskiej. W naszej szkole nie zapomnieliśmy o tym ważnym dla Młodego Europejczyka wydarzeniu. Na lekcjach języka angielskiego dzieci poznawały fakty i ciekawostki płynące z naszej obecności w UE. "Zjednoczeni w różnorodności" - to hasło przyświecało nam w tym dniu. Dowiedzieliśmy się jak brzmi hymn Unii Europejskiej, jak wygląda maskotka oraz co oznaczają gwiazdki na fladze Unii, a dzieci przyszły do szkoły ubrane na niebiesko.
3
Dzień Książki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie 23 kwietnia od 1995 roku. W tym roku z uczczeniem tego dnia czekaliśmy na powrót uczniów do szkoły i udało się! Uczniowie uhonorowali ten dzień pięknymi ilustracjami i głośnym czytaniem fragmentów ulubionych książek na platformie Teams.
Święto Narodowe 3 Maja
W tym roku przypadła 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trudnym dla Polaków okresie historii potrafili się zjednoczyć i zatwierdzić najważniejszy dokument dla naszego państwa, który wprowadzał ważne reformy. Co roku obchodzimy uroczystości dotyczące tego wydarzenia. Młodsi i starsi uczniowie na lekcjach online przypomnieli sobie, dlaczego jest to ważne święto państwowe i co wydarzyło się właśnie 3 maja 1791 roku. Także przedszkolaki włączyły się w obchody tego święta - na zdjęciu obchody Dnia Flagi.
Kwiecień Miesiącem Zdrowia
Kwiecień na lekcjach wychowanie fizycznego, w ramach edukacji zdrowotnej, został nazwany „Miesiącem zdrowia”. Przyczyn było kilka. Pierwsza, to fakt, że 7 kwietnia był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia. Kolejny powód to zwrócenie uwagi uczniów na konieczność dbania o swoje zdrowie pod każdym względem: o zdrowie fizyczne czyli dobrą kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne czyli pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka oraz o zdrowie społeczne, które wyraża zdolność człowieka do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi czy zwierzętami. Tak szeroki temat dał wiele możliwości pokazania przez uczniów co i jak robią dla swojego zdrowia. Projekt był realizowany indywidualnie lub w parach przez uczniów, którzy mogli wykonać: plakat/rysunek dowolną techniką, zdjęcie, filmik 30 s, screena z aplikacji mobilnej +zdjęcie dokumentujące aktywność ze swoim wizerunkiem. Oto jak nasi uczniowie trzymają formę.
Prezentacja: Kwiecien_miesiacem_zdrowia_2-1.ppsx
XIV Regionalny Konkurs Piosenki Angielskiej
W dniach od 19 do 31 marca 2021 roku trwały przesłuchania konkursowe XIV Regionalnego Konkursu Piosenki Angielskiej zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych. Wzięło w nich udział 80 wykonawców.
Miło nam poinformować, iż naszą szkołę reprezentowała Zosia Bocheńska z utworem Duy Lipy "Physical" , która zajęła zaszczytne II miejsce. Konkurs miał formę online, a celem była prezentacja dorobku artystycznego solistów i zespołów, popularyzacja piosenek anglojęzycznych oraz zachęcenie do poznawania języka angielskiego poprzez muzykę i śpiew.
Zosi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
NARODOWY DZIEŃ CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO
w tym roku obchodzony był 18 kwietnia. W naszej szkole po raz pierwszy również uczciliśmy ten dzień wspólnym czytaniem Pisma Świętego. Biblioteka szkolna, przy współpracy z katechetą, zorganizowała dla uczniów godzinę z Pismem Świętym. Pomimo dnia wolnego (niedzieli) na platformie Teams zalogowało się 18 uczniów. Fragmenty Pisma Świętego przygotowało i czytało 12 uczniów. Dziękujemy!
III Niedziela Wielkanocy od 2017 roku jest Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego jest ważnym wydarzeniem rozpoczynającym Tydzień Biblijny. Inspiracją do zorganizowania tego dnia były obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet osobistego i wspónotowego czytania Biblii.