W dniach 13-15 maja uczniowie klas VI, VII, VIII i III gimnazjum uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Mimo niesprzyjającej pogody, udało nam się poznać najważniejsze zabytki i miejsca naszej stolicy. W ciągu tych trzech dni zwiedziliśmy: Park Łazienkowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Cmentarz Powązkowski, Stare Miasto i Stadion Narodowy, wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki i podziwialiśmy piękny widok na naszą stolicę, widzieliśmy pracę dziennikarzy w siedzibie TVP. Wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń i emocji i w środę szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Archiwum Aktualności
Wycieczka do Warszawy
- 92
Pasowanie na czytelnika
- 18
9. 04. 2019 r. odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I. Była to wyjątkowa uroczystość na którą wszyscy bardzo czekali. Mali czytelnicy obejrzeli przedstawienie przygotowane przez kolegów i koleżanki z kl. 5. Doskonale poradzili sobie z trudnymi zagadkami, które były zadawane w trakcie występu i zapamiętali wszystkie „prośby” książki oraz zdali ustny egzamin ze znajomości regulaminu biblioteki. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej .Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy czytelnika i słodkości z koszyczka Czerwonego Kapturka. Gościem honorowym w tym dniu była bibliotekarka z Biblioteki Miejskiej, pani Bogusia Serzysko, która również zachęcała małych czytelników do wypożyczania książek.
KAMISHIBAI
- 8
16 maja 2019 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w projekcie, który stanowił kontynuację i rozwinięcie działania „Magiczna skrzynka” realizowanego w 2017 r. w ramach programu Promocja czytelnictwa. pn. „Magiczna skrzynka” – gminny przegląd teatrzyków Kamishibai. Warsztaty tworzenia bajki Kamishibai pn. „Słucham, tworzę, ilustruję”, były nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim doskonaleniem umiejętności słuchania i opowiadania. Wierzymy, że warsztaty przyczynią się do odkrycia lokalnych talentów i wyłonią zarówno opowiadaczy jak i ilustratorów, którzy zachwycą nas swoją pomysłowością ukrytą w „magicznej skrzynce”.
Święto Konstytucji 3 Maja
- 7
Uczniowie naszej szkoły uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III szkoły podstawowej i III gimnazjum, którzy przypomnieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie konstytucji w 1971 roku i dlaczego powinniśmy pamiętać o ważnych państwowych rocznicach. Występ uświetnił chór z klasy V.
Nasz talent!
- 4
31 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się pierwszy gminny konkurs muzyczny "Nasz talent". Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy Zosi Bocheńskiej, która w kategorii klas IV-VI zajęła I miejsce! Gratulujemy także Mai Gałeckiej, która otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I-III.
Odkrywamy tajemnice Gór Świętokrzyskich
- 47
25 kwietnia uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce- Jaskini Raj. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli ciekawe formy skalne, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez przewodników oprowadzających grupy po jaskini. Niespodziewaną atrakcją okazał się nietoperz gacek, który jeszcze nie opuścił jaskini i przeleciał tuż nad głowami uczniów.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Centrum Neandertalczyka, gdzie można zobaczyć naturalnych rozmiarów replikę mamuta mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, repliki czaszek ludzi pierwotnych, hologram 3D czaszki neandertalczyka, inscenizację polowań i życia codziennego w epoce lodowcowej. Można było obejrzeć również multimedialne prezentacje i filmy o życiu neandertalczyków.
Następnym etapem wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczniowie, poprzez zabawę zapoznali się tam z wystawami o charakterze multimedialno – mechatronicznym:
– „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka.
– „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.Ostatnim celem wycieczki po obfitym posiłku było ”zdobycie” zamku na wzgórzu w Chęcinach. Pomimo zmęczenia wszyscy dotarli na szczyt, a nawet jeszcze wyżej bo na wieżę zamkową, skąd podziwiali niesamowite widoki okolicy.
Wycieczka była bardzo udana, pogoda przepiękna, a zakupione pamiątki będą o niej przypominać jeszcze przez długi czas.
Egzaminy 2019
- 17
W kwietniu uczniowie klas VIII i III gimnazjm przystąpili do egzaminów kończących szkołę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej
2 kwietnia przestawiciele z naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie z Wiedzy Pożarniczej. Konkurs był podzielony na 3 grupy wiekowe, reprezentanci z Chruszczobrodu przystąpili do testu pisemnego w pierwszej i drugiej grupie. Test okazał się dla nas dużym wyzwaniem jedynie Paweł Białas z kl I wrócił do domu z nagrodą dla najmłodszego uczestnika konkursu
W poszukiwaniu wiosny na szlakach Jury Krakowsko- Częstochowskiej
- 7
30 marca w sobotę grupa najwytrwalszych piechurów naszej szkoły wzięła udział w organizowanym corocznie przez Oddział PTTK w Zawierciu rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie”. Wyruszyliśmy o godzinie 9.30 z Podzamcza koło Ogrodzieńca. Pierwszą atrakcją jaką zobaczyliśmy, był zrekonstruowany gród na wzgórzu Birów. Kolejną niespodzianką naszego rajdu było przejście przez jaskinie jurajskich skał. Nasza wędrówka biegła malowniczymi szlakami Jury, przez Karlin, Bzów, aż do mety w Kromołowie u źródeł rzeki Warty. Na mecie rajdu każdy z uczestników dostał pamiątkowy znaczek, mapę oraz „posiłek regeneracyjny”. Pogoda nam dopisała. Wszyscy dotarliśmy do mety zadowoleni i trochę zmęczeni. W rajdzie wzięli udział uczniowie klasy czwartej, siódmej i ósmej pod opieką pani Katarzyny Kulis, Katarzyny Windys i Marzeny Wienczek.
I miejsce w gminnych eliminacjach turnieju BRD!
- 6
28 marca w Szkole Podstawowej w Grabowej odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej organizowany jest w dwóch grupach rywalizacyjnych: grupa I – uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat (rocznikowo), grupa II – pozostali uczniowie.Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez:
1. Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
2 Propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej przedmiotów edukacyjnych
3. Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
4. Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
5. Popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
6. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch konkurencjach: teście wiedzy i sprawdzianie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Drużyna w składzie: Dawid Białas, Aleksandra Leśniak, Jan Pakuła, Amelia Pyrzyk zdobyła I miejsce w kategorii uczniów w wieku 10-12 lat. Drużyna w składzie: Piotr Chała, Piotr Dymarz, Karolina Tarapacz zdobyła I miejsce w kategorii uczniów starszych.
Zwycięzcom gratulujemy !!!
Kiermasz Wielkanocny
- 19
7 kwietnia już po raz kolejny zaprosiliśmy mieszkańców Chruszczobrodu na Wielkanocny Kiermasz Świąteczny. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości i życzymy Wesołych Świąt!
Wyjazd do Oświęcimia
- 5
1 kwietnia uczniowie klasy 8 naszej szkoły wraz z rówieśnikami ze szkoły z Wysokiej i Łaz mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe do Państwowego Muzeum Aushwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dla nas wszystkich była to prawdziwa lekcja historii, dzięki której poznaliśmy tragiczne losy ludzi, którzy w czasie II wojny światowej przeszli przez piekło obozu koncentracyjnego. To co, zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.
eTWINNING w przedszkolu
- 6
Od marca do maja w naszym przedszkolu będzie realizowany projekt e-twinning pt: "Woda jest niezbędna do życia" Ten projekt edukacyjny adresowany do dzieci w wieku 3-7 lat, ma na celu zapoznanie dzieci z zasobami wody na ziemi, w kraju i miejscu zamieszkania. Ponadto dzieci przeprowadzą doświadczenia z wodą i poznają jej znaczenie dla życia i środowiska. Celem tych działań jest uwrażliwienie uczestników na konieczność oszczędzania wody i zwiększenie świadomości proekologicznej. Natomiast efekty projektu zaplanowano jako dobycie przez dzieci szerokiej wiedzy o wodzie.
Nasze przedszkolaki bardzo zaangażowały się w ten projekt w dniu 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym dniu wszystkie dzieci do przedszkola przyszły ubrane na niebiesko. Na zajęciach poznały najcenniejszy ze skarbów -czyli wodę. Potem wszystkie dzieci przekazywały sobie kropelkę wody w taki sposób aby nic się nie zmarnowało.
Przedszkolaki eksperymentowały z wodą, dowiedziały się gdzie występuje i do czego ona jest potrzebna. Ponadto dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami przygotowały również plakaty z ich pomysłem na oszczędzanie wody w domu. Dzieci miały również możliwość obejrzenia wód występujący na naszym terenie rzeki Mitręgi, zalew w Łazach oraz początek reki Warty. Obejrzeliśmy również filmy edukacyjne o tematyce związanej z oszczędnym gospodarowaniem wody. Razem z paniami poszliśmy również na spacer z Marzanną. I pomyśleć że to wszystko miało miejsce tylko w marcu, a przed nami jeszcze 2 miesiące projektu...
Kolejna sobota prac budowlanych
- 6
W kolejną sobotę praca idzie pełną parą! Nasza szkoła staje się coraz piękniejsza dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy!
INFORMACJA O STRAJKU NAUCZYCIELI
Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli
Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).
- Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
- § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
- Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
W sobotę praca wre!
- 15
W sobotę, pełni zapału do pracy rodzice uczniów naszej szkoły, rozpoczęli prace budowlane wokół budynku szkoły, aby dzieci mogły wiosną bezpiecznie spędzać przerwy międzylekcyjnie na świeżym powietrzu. Efekty działań widać na zdjęciach. W kolejną sobotę 6 kwietnia o godzinie 8.00 zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do pomocy. Liczymy na Was drodzy rodzice i bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc! :D
Konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy
- 12
23 marca w sali MOK w Łazach odbył się konkurs recytacji wierszy Jana Brzechwy, patrona Przedszkola w Łazach. W konkursie udział wzięły dzieci grupy starszej naszego przedszkola: Barbara Grzesica, Lena Prusik, Gabriela Cichoń, Nadia Latos. Dzieci oprócz tego, że pięknie recytowały wiersze, to również zostały odpowiednio przez rodziców przebrane do swoich ról. Konkurencja stała na wysokim poziomie, lecz mimo to trzy dziewczynki zostały wyróżnione w konkursie, a Nadia Latos zajęła 1-sze miejsce.Gratulacje dziewczynki
Gminny Konkurs Recytatorski
We wtorek, 12 marca 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Wrażliwość na słowa".
Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Łazy.
Prezentowane utwory jury oceniało pod względem następujących kryteriów:
– dobór repertuaru,
– interpretacja utworu,
– kultura słowa,
– ogólny wyraz artystyczny.
Robert Jarosz, uczeń z klasy pierwszej SP w Chruszczobrodzie zajął III miejsce w kategorii klas młodszych. W konkursie zaprezentował wiersze Jana Brzechwy.
GRATULUJEMY!
Klasa I w Krakowie
- 18
13 marca 2019r. uczniowie z klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do Krakowa.
Po zebraniu wszystkich, gotowi, ruszyliśmy spod szkoły w naszą pierwszą, dłuższą wycieczkę. Podróż do Krakowa minęła nam bardzo sprawnie. Pobyt w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania stacji radiowej RMF, która mieści się tuż przy Kopcu Kościuszki. Naszym przewodnikiem był Pan Krzysztof, dziennikarz. Bardzo ciekawie opowiadał nam o tym radiu, poznaliśmy wiele interesujących historii. Dowiedzieliśmy się, że wcześniej mieściły się tutaj koszary wojskowe. Poznaliśmy też Smoka Matyldę, maskotkę związaną z radiem. Zobaczyliśmy jak na żywo podawane są informacje radiowe i jak pracują dziennikarze. Odwiedziliśmy również RMF MAXXX, gdzie mogliśmy dokładnie obejrzeć studio i porozmawiać z dziennikarzami o ich pracy, były ciekawe pytania, zagadki i dużo śmiechu. Wszystko nam się tutaj podobało i sprawiło nam ogromną frajdę. Następnie, grupą ruszyliśmy na warsztaty do Muzeum Żywego Obwarzanka, w którym mieści się mała piekarnia. Na miejscu dzieciaki zobaczyły jak należy przygotować ciasto na obwarzanki i ile to wymaga pracy. Z wcześniej przygotowanego ciasta dzieci zrobiły swoje pierwsze obwarzanki. Całe obwarzanie w gorącej wodzie i pieczenie obserwowaliśmy na monitorze. Wyszły super. Bawiliśmy się przy tym świetnie. Każde z dzieci otrzymało Dyplom Czeladnika Obwarzankowego. Pod koniec naszego pobytu w Krakowie zrobiliśmy jeszcze kilka zdjęć, kupiliśmy trochę pamiątek. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń.
Stypendia 2018/2019