Uczniowie klas IV-VIII 10.10.2023 r. wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w MOK w Zawierciu dotyczącym zagrożeń związanych z różnymi używkami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
"Dopalacze, ruletka życia i śmierci"
- 7
Piknik szkolny "Dzień ziemniaka"
Mimo niesprzyjającej pogody, 30 września piknik szkolny udał się znakomicie. Pyszne jedzenie i dobrą zabawę zagwarantowali uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za udział, za wspólnie spędzony czas i zaangażowanie w przygotowanie tego dnia.
44
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole w środę 19.09.2023 r. Kandydatów było dwoje: Zuzanna Gajewska – klasa VIII i Adam Chała również z klasy VIII. Uczniowie przez kilka dni prezentowali swoje programy wyborcze wywieszając plakaty jak i odwiedzając poszczególne klasy.
W głosowaniu wzięła udział cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły. Komisja skrutacyjna skrupulatnie policzyła głosy. Okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana, wygrała Zuzanna Gajewska, która została Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024, a zastępować będzie ją Adam Chała.
Obydwojgu gratulujemy i życzymy powodzenia !!!
Marzena Wienczek i Katarzyna Kulis
19
Sprzątanie Świata
21 września uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie przyłączyly się do Akcji Sprzątanie Świata-Polska, która w tym roku obchodzi Jubileusz 30-lecia. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było hasło: "Sprzątanie Świata łączy ludzi". I tak też było z nami. Połączyliśmy uczniowsko - nauczycielskie siły i wyruszyliśmy na sprzątanie naszej wiejskiej okolicy. Dzieci z ochotą i determinacją ruszyły z workami i rękawiczkami na oczyszczanie naszego skrawka na ziemi. Tego typu akcje przypominają dzieciom i dorosłym o problemie zanieczyszczania środowiska naturalnego i o jego konsekwencjach dla ludzi i przyrody. Edukacja ekologiczna dotycząca sprzątania i dbania o środowisko jest niezwykle ważna. Uświadamia o znaczeniu ochrony naszej planety oraz zachęca do podejmowania proekologicznych działań w swoim codziennym życiu. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i za włożony wysiłek. Dobro powraca!
Jolanta Roterman
6
Tak powstało nasze przedszkole
Nowa galeria Tak powstało nasze przedszkole została dodana do albumu fotograficznego
20
Lekcje z Australijczykiem
5 września 2023, po czteroletniej przerwie, ponownie gościł w naszej szkole Michael McNally, który na co dzień mieszka w Brisbane, w Australii. Na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego Anny Kijewskiej-Kuzi, Michael zgodził się na współprowadzenie zajęć w klasach 4-8 SP w Chruszczobrodzie. Ósmoklasiści pamiętali naszego gościa z poprzednich zajęć. Byli wtedy w 4 klasie.
Lekcje były dostosowane tematycznie i językowo do poziomu poszczególnych klas i dotyczyły wielu tematów, takich jak geografia Australii, zwierzęta, rdzenna ludność aborygeńska i jej sztuka. Michael zapoznał uczniów z najczęściej używanymi zwrotami używanymi w australijskiej odmianie języka angielskiego oraz z ich prawidłową wymową. Dzieci i młodzież mogli też poznać naszego gościa z prywatnej strony, ponieważ opowiadał o swojej rodzinie i domu, a także pokazywał zdjęcia z Australii oraz ze swoich podróży po Polsce i Europie. Warsztaty językowo-kulturowe z native speaker'em to cenne doświadczenie i okazja do poszerzenia horyzontów młodych ludzi. Dlatego dziękujemy Michaelowi, którego śmiało możemy już nazwać przyjacielem naszej szkoły. Czekamy na kolejne spotkanie. Zapraszamy znowu do Polski i do Chruszczobrodu!
1
Narodowe Czytanie
W tym roku szkolnym 7 września, podobnie jak w latach poprzednich odbyła się kolejna edycja włączająca naszą szkołę do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". To wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej jest jedną z okazji do tego, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz poznali kolejne arcydzieło literatury polskiej. W naszej szkole czytaliśmy fragment powieści dotyczący legendy o Janie i Cecylii.
Udział w "Narodowym Czytaniu" połączyła naszą małą społeczność z wszystkimi Polakami w kraju i za granicą, którzy czytali powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem"
11
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września w sali gimnastycznej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Edyta Kaczkowska przywitała wszystkich serdecznie po wakacjach i zachęciła do nauki. Brawami powitaliśmy nowych uczniów szkoły - wszystkich pierwszoklasistów. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal. Pełni zapału do pracy zaczynamy nowy rok szkolny.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Uczniowie otrzymali wyróżnienia i nagrody za osiągnięcia w nauce, zachowaniu oraz udział w konkursach. Ze wzruszeniem pożegnaliśmy uczniów klasy VIII, naszą uroczystość zakończyła prezentacja zdjęć absolwentów. Mogliśmy cofnąć się w czasie i przypomnieć, jak wyglądali i co robili w czasach przedszkolnych i szkolnych. Po akademii Wychowawcy wraz ze swoimi uczniami udali się do sal, aby wręczyć świadectwa i pożegnać się przed wakacjami.
Z ogromną radością gratulujemy wyników z Egzaminu Ósmoklasisty wszystkim naszym Absolwentom! Doskonale wiemy, ile pracy, wysiłku, energii i czasu kosztowało Was przygotowanie się do tego. Wielkie brawa dla Uczniów, Nauczycieli i Rodziców.
Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły dziękujemy za zaangażowanie w roku szkolnym 2022/2023. Życzymy wszystkim bezpiecznych, wymarzonych, pełnych relaksu i zdrowego odpoczynku31
Komers klasy ósmej
16 czerwca 2023r. Rodzice uczniów klasy ósmej zorganizowali absolwentom pożegnalną zabawę - komers. Zaprosili również wszystkich nauczycieli i obsługę szkoły do wspólnej zabawy. Przywitała nas pięknie udekorowana sala, pyszne jedzenie i DJ, który poprowadził wszystkich do tańca i zabaw. Nie obyło się bez wspaniałego tortu, wspólnej Belgijki i łez na zakończenie. Te chwile pozostaną na długo w naszej pamięci.
27
Wycieczka do Warszawy
5 czerwca 2023r., klasa siódma i ósma wyruszyły na trzydniową wycieczkę do stolicy Polski- Warszawy.
Pierwszym miejscem które zwiedziliśmy było Stare Miasto – jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie z Kolumną Zygmunta oraz Zamkiem Królewskim –dawną siedzibą władców Polski.
Spacerowaliśmy oglądając Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Rynek Starego Miasta, Warszawską Syrenkę. Następnie przeszliśmy Traktem Królewskim na Krakowskie Przedmieście, gdzie obejrzeliśmy Pałac Prezydencki. Udało nam się także zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Następnym punktem naszego programu była wizyta na Niewidzialnej Wystawie, gdzie w kompletnych ciemnościach poznawaliśmy jakie uczucia i wrażenia towarzyszą osobom niewidzącym w otaczającym nas świecie.
Drugiego dnia wyruszyliśmy na spacer po Parku Łazienkowskim, obejrzeliśmy dawną siedzibę prezydenta- Belweder, pomnik Fryderyka Chopina, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr.
Prosto z parku udaliśmy się na wizytę na Stadionie Narodowym, gdzie z tarasu widokowego obserwowaliśmy przygotowania do nadchodzącego meczu.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Nauki Kopernik. Tu każdy mógł wykonać jakieś doświadczenie i znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy spacerem po Cmentarzu Powązkowskim, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach znanych nam pisarzy, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz żołnierzy Powstania Warszawskiego znanych nam z lektury „Kamienie na szaniec”.
Po spacerze pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki i korzystając z pięknej pogody mogliśmy podziwiać panoramę całej Warszawy.
Następne miejsce które zwiedziliśmy to Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta ta na pewno pozostanie w naszej pamięci, to prawdziwa lekcja historii.
Ostatnim punktem naszego programu był spacer po ogrodach w Wilanowie. Pomimo zmęczenia obejrzeliśmy Park i Pałac.
Na zakończenie wycieczki Pan Przewodnik, który opiekował się nami i opowiadał o wszystkich tych miejscach, w których byliśmy, sprawdził naszą wiedzę organizując quiz ze słodkimi nagrodami.
Piękna pogoda towarzyszyła nam przez wszystkie dni naszej wycieczki. Na pewno każdy z uczestników zapamięta te wspólnie spędzone chwile.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego pobytu w Warszawie.
Katarzyna Windys
Aleksandra Sadowska
Katarzyna Kulis
198
Dzień Dziecka i Dzień Sportu Szkolnego
Tradycyjnie 1 czerwca uczciliśmy Dzień Dziecka w naszej szkole na wiele sposobów: były życzenia, Dzień Sportu Szkolnego, Dzień Samorządności i Dzień Bicia Rekordów. Rozpoczęliśmy apelem, na początku Pani Dyrektor w imieniu własnym, nauczycieli i wszystkich pracowników złożyła życzenia uczniom, następnie obejrzeliśmy prezentację uczniów, którzy w ramach programu Erazmus+ „ W zdrowym ciele zdrowy duch” byli w Słowacji. Po tej części klasy I – III udały się na salę gimnastyczną, gdzie miały zajęcia sportowe, a klasy IV – VII miały lekcje prowadzone przez uczniów klasy VIII. Około godziny 10.00 nastąpiła zamiana. Uczennice klasy V przygotowały pokaz „Hobby Horse”. Starsi uczniowie bili rekordy na sali gimnastycznej w: rzucie piłką lekarską 2kg, rzutach do kosza, skokach na skakance, biegu wahadłowym 4x10 m oraz w skoku przez przeszkodę tzw. potędze skoku. Rozegrano również turniej piłki nożnej 3 osobowej w kat. Kl. IV – V i kl. VII -VIII.
Katarzyna Kulis
43
Uczniowie w Nadleśnictwie Siewierz w ramach projektu Erasmus + KA122SCH " W zdrowym ciele zdrowy duch"
29 maja nasi uczniowie odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa Siewierz i odbyli warsztaty ekologiczne w ramach Erasmus+ " W zdrowym ciele zdrowy duch". Edukatorzy leśni oprowadzili nas ścieżką edukacyjną na której cierpliwie tłumaczyli, jak należy zachowywać się w lesie i jak dbać o to, aby las był zdrowy i cieszył nas przez lata. Mieliśmy możliwość zaobserwować również żółwie w pobliskiej sadzawce. Ponadto dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją w Polskich lasach oraz jak dużym zagrożeniem dla przyrody są ludzie. Poznaliśmy obowiązki leśnika, a na koniec zjedliśmy pyszne kiełbaski z rusztu.
20
Wycieczka do Krakowa
Po raz kolejny majowy Kraków przywitał uczniów naszej szkoły słońcem i licznymi atrakcjami.
W programie wycieczki, na którą udały się klasy IV i V wraz z opiekunami, znalazł się oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, ponadto Planty, Trakt Królewski, Rynek Główny i Muzeum Podziemia Rynku pod Sukiennicami. Wielu spośród nas szczególnie ujęła historia wiernego przyjaciela psa Dżoka. Nie lada atrakcją okazał się Smok Wawelski ziejący ogniem. Oczywiście nie opuściliśmy Krakowa bez pamiątek i odwiedzin w MacDonaldzie.
Za nami kolejna lekcja żywej historii oraz samodzielności i integracji. Magia jednego z najstarszych miast Polski na długo pozostanie w naszej pamięci.
41
Egzaminy klasy ósmej
W dnich 23-25 maja 2023 roku uczniowie klasy ósmej rozwiązywali zadania egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone 3 lipca
32
Konkurs „Szkolna aktywność fizyczna – ćwiczenia śródlekcyjne”
Uczennice klasy VIII: Natalia de Lorm, Zuzanna Mucha i Martyna Porębska przystąpiły do Konkursu „Szkolna aktywność fizyczna”, którego celem jest:
1. Promowanie i upowszechnianie programów szkolnej aktywności fizycznej opartych na wdrażaniu śródlekcyjnych oraz międzylekcyjnych ćwiczeń fizycznych;
2. Wdrażanie działań zapobiegających zachowaniom sedentarnym, uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej oraz poprawiających bezpieczeństwo w szkole;
3. Promocja prozdrowotnej aktywności fizycznej wśród uczniów;
4. Integracja społeczności szkolnej.
Organizatorzy konkursu to Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a partnerem konkursu jest Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
Dziewczynki nakręciły 3 minutowy filmik pt.: „Ćwiczenia śródlekcyjne” (link poniżej), które prowadziły w klasie II, III, IV i V. Wyniki konkursu już 5 czerwca na stronie organizatorów. Powodzenia dziewczyny !
Katarzyna Kulis
Niezwykła lekcja piłki siatkowej
18 kwietnia bieżącego roku przedstawiciele drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie: Krzysztof Rejno grający z numerem 4 na pozycji środkowego (203 cm wzrostu) i Michał Szalacha grający z numerem 25 również na pozycji środkowego (202 cm wzrostu) oraz Pani Paulina Musialska - Redaktor Mediów Klubowych i Pan Michał Kwietko – Bębnowski - Dyrektor Działu Komunikacji przekroczyli próg naszej szkoły. Zawodnicy zostali entuzjastycznie przywitani przez uczniów, nauczycieli oraz Panią dyrektor Edytę Kaczkowską. Dzieci chętnie zadawały pytania, a na koniec ustawiły się w kolejce po autografy i zdjęcia z zawodnikami. Środkowa część spotkania to aktywność z uczniami klasy II i IV – V, która to dała dzieciom dużo radości i satysfakcji. Przedstawiciele klubu zostali zaproszeni w ramach projektu Erazmus+ „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zwrócono uwagę uczniów na aktywność fizyczną, promowano piłkę siatkową oraz możliwość rozwoju, a także ogromny sukces lokalnej drużyny: Aluron CMC Warta Zawiercie - klub siatkarski, IV najlepsza drużyna męska w Polsce grająca w Plus Lidze. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w naszej szkole.
Katarzyna Kulis
21
Ewaluacja projektu Erasmus+ " W zdrowym ciele zdrowy duch" spotkanie on line
10 maja uczniowie klasy IV naszej szkoły mieli możliwość spotkać on line z uczniami ze szkoły w Hiszpanii oraz Słowacji. Celem tego spotkania była ewaluacja kończącego się niebawem projektu Erasmus+. Podczas spotkania dzieci miały możliwość porozmawiać oraz odpowiedzieć na kilka pytań ewaluacyjnych dotyczących celów, zadań oraz efektów działań prowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Dzieci miały również możliwość zastanowić się nad tym jak najlepiej wykorzystać efekty projektu w życiu szkoły.
Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce - „Odkrywamy Solilandię”.
8 maja 2023 r. uczniowie z klas młodszych, wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.
Z samego rana wyruszyliśmy autokarem sprzed szkoły. Po dotarciu na miejsce przeszliśmy na teren kopalni, gdzie czekał na nas nasz przewodnik. Schodząc do podziemi kopalni czekało na nas nie lada wyzwanie, musieliśmy pokonać ogromną ilość schodów. Podczas zwiedzania, na swojej trasie uczniowie odkrywali tajemnice Królestwa Solilandii. Podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic to świetna zabawa dla dzieci. Wędrując po solnych podziemiach, odkrywcy bawili się w towarzystwie skrzata – Soliludka. Spotkali również tajemniczego Skarbnika, z którym rozwiązywali ciekawe zagadki. W nagrodę za wspólną zabawę wszyscy otrzymali słodki upominek. Dzieciom bardzo podobały się podziemne jeziora solankowe. Z uwagą oglądaliśmy podziemne komnaty. Miejscem niezwykłym, które zrobiło na nas duże wrażenie, była kaplica św. Kingi, gdzie podziwialiśmy wykonane w soli rzeźby.
Po zwiedzaniu kopalni był czas na pamiątki.
Na koniec, w drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek w McDonaldzie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
59
Udział w warsztatach edukacyjnych pod nazwą „Majsterkowo”, zorganizowanych w Castoramie w Sosnowcu.
Temat naszych warsztatów to: „Budowa drewnianego pudełka na skarby” .
Dnia 27.04.2023r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się do Castoramy na warsztaty stolarskie „Majsterkowo”.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników Castoramy, którzy zaopiekowali się naszymi majsterkowiczami. Uczniowie mieli bardzo dobrze przygotowany warsztat pracy.
Każdy z nich otrzymał fartuch, komplet drewnianych deseczek, młotek, gwoździe, farby i pędzle. Dzieci z uwagą słuchały wszystkich wyjaśnień związanych z ich zadaniem oraz z bezpiecznym posługiwaniem się prawdziwymi narzędziami. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie zbudować drewnianą skrzyneczkę na drobiazgi, a następnie pomalować ją według własnego pomysłu. Wprawdzie model składał się z gotowych elementów, ale połączenie ich wymagało dużej precyzji, wytrwałości i siły. Trzeba przyznać, że dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.
Powstały piękne, kolorowe skrzyneczki na skarby. W nagrodę za swoją pracę dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
Zajęcia te dały naszym majsterkowiczom dużo radości i satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy.
Dziękujemy pracownikom Castoramy za ciekawie zorganizowane warsztaty.
27