• Aktualności

            • Two-e. Wizyta nauczycielek z Francji.

            • W ostatnim tygodniu października w naszej szkole gościliśmy dwie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej z Francuskich szkół. W ramach projektu Erasmus + Two-e Panie przyjechały do Chruszczobrodu obserwować zajęcia głownie matematyki i muzyki, ale również przyjrzeć się z bliska polskiemu systemowi edukacji. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały naszych materiałów szkoleniowych, przeprowadziły wiele rozmów z nauczycielkami z naszej szkoły a praca naszych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkola zrobiły na Paniach duże wrażenie. Wymiana doświadczeń miała formę obustronną ponieważ obie Panie przygotowały prezentacje, którymi podzieliły się również z uczniami klas najstarszych oraz z Panią dyrektor. Amelie Arnaud oraz Claudine Lachaud miały również możliwość spędzić czas z jednym z rodziców naszego ucznia. Tata naszego pierwszoklasisty z zaangażowaniem i poświęceniem własnego czasu wsparł nas swoją obecnością i z  życzliwością opowiadał o doświadczeniach swojej rodziny w naszej szkole. Cała mobilność miała charakter szkoleniowy, jednakże miło nam było usłyszeć że uczymy na poziomie akademickim a nasi nauczyciele wyróżniają się mocno swoim profesjonalizmem, zaangażowaniem jak i życzliwością. Dziękujemy za możliwość wymiany doświadczeń.

            • Wycieczka do teatru Ateneum

            • 27 października wybraliśmy się na wycieczkę do teatru ,,Ateneum’’ w Katowicach. Obejrzeliśmy sztukę pt. ,,Calineczka’’. Mogliśmy podziwiać piękne stroje i dekorację. Ponadto na uwagę zasługiwała ciekawa choreografia i oprawa muzyczna przedstawienia.

            • Ślubowanie 1 klasy

            •      21 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas I.

              W uroczystości brali udział uczniowie klasy pierwszych wraz z wychowawczynią p.Anną Gawronską, dyrektor szkoły p. Edyta Kaczkowska, zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Łazach p.Maciej Kaczyński, radna Chruszczobrodu p. Marta Grzesica,przyjaciel i sponsor szkoły p. Janusz Kmiecik. sołtys Chruszczobrodu p. A.Pniak oraz rodzice .

              W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny.

              Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy I a i klasy VIII . Pani dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, rogi obfitości, a od gości upominki. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

               Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

            • Dzień Edukacji Narodowej 2022

            • 14 października w naszej szkole świętowaliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystej akademi wzięli udział nauczyciele uczący i emerytowani, pracownicy obsługi oraz  uczniowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas młodszych i starszych. Wśród wierszy i piosenek oraz zabawnych skeczy przeplatały się wyrazy szacunku oraz życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • W dniach od 7 do 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 12 edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Dołączyliśmy do  szkół z różnych krajów.

              Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki liczbowe, grali w gry związane z tabliczką mnożenia, a w klasach młodszych wykonywali kolorowanki.

            • Wybory Samorządu Uczniowskiego

            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego zostały poprzedzone kampanią wyborczą, która dała wyborcom możliwość lepszego poznania kandydatów. Zgłosiły swoje kandydatury uczennice: Maria Niedźwiecka klasa V oraz Julia Gorzkowska, Zuzanna Mucha i Maja Wilczyńska z klasy VIII. 30 września 2022 r. odbyły się demokratyczne wybory. Każdy uczeń oraz pracownik szkoły mógł oddać głos na wybranego kandydata, a w zasadzie kandydatkę. Społeczność uczniowska była bardzo zaangażowana w głosowanie, a wynik jest następujący:  

              Julia Gorzkowska, klasa VIII - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego,

              Maja Wilczyńska, klasa VIII - zastępca przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego,

              Zuzanna Mucha, klasa VIII – Szkolny Kronikarz Samorządu Uczniowskiego

            • Mobilność SP Chruszczobród Hiszpanii w Tomelloso w ramach Erasmus+ KA 122 -SCH

            •  

              Od 17 do 22 października sześciu uczniów Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie uczestniczyła w mobilności projektu pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Tym razem uczestnicy projektu mogli przyjrzeć się tradycjom, obyczajom, kolejom losu i codzienności z perspektywy mieszkańców Tomelloso - małego miasta położonego w środkowej Hiszpanii.

              Przez cały tydzień uczniowie szkoły w Chruszczobrodzie mieli okazję poszerzania naszego zakresu umiejętności językowych przez bratanie się z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji i z Hiszpanii. Dzięki różnorodnym i bogatym w ciekawe doświadczenia atrakcjom i wycieczkom zorganizowanym przez hiszpańską społeczność przez kilka dni uczestnicy projektu odkrywali region Castilla- La Mancha, cieszyli się każdą wspólną chwilą i poszerzali horyzonty.

              Tuż po przybyciu do Tomelloso grupę z Polski przywitali nie tylko hiszpańscy uczniowie i nauczyciele, ale również przedstawiciele władz. Pani Burmistrz opowiedziała o dziejach Tomelloso. Przy okazji spotkania powitalnego była także okazja, aby przyjrzeć się niezwykłym dziełom słynnych hiszpańskich mistrzów pędzla, w tym pracom Antonio Lopeza-Torresa. Castilla-La Mancha szczególnie chlubi się produkcją rozmaitych rodzajów wina, dlatego też uczestnicy projektu odwiedzili największą winiarnię w Europie czyli Virgen de Las Vinas. Lokalni mieszkańcy z chęcią pokazali swoje gospodarstwa i z pasją opowiedzieli o piwnicach, których dawniej używano do wyrabiania i przechowywania win. Ciekawą atrakcją było również przyjrzenie się wiatrakom w Campo de Criptana, z którymi rzekomo walczyć miał Don Kichot – bohater książki Miguela de Cervantesa. Zwiedzanie atrakcyjnych miejsc sprzyjało także poznawaniu przysmaków kuchni hiszpańskiej, w tym wybornej paelli (smażony ryż z kurczakiem lub owocami morza) i churrosów. Na koniec mobilności uczestnicy wyjazdu pobrali kurs tai-chi od samych mistrzów, ucząc się przydatnej samoobrony, świetnie się przy tym bawiąc i relaksując. W ramach programu uczniowie mieli także możliwość udziału w grach sportowych oraz uczestnictwa w zajęciach z dziedziny IT, a nauczyciele poszerzenia warsztatu pracy poprzez obserwację zajęć. Grupa z Chruszczobrodu z żalem pożegnała się z nowymi znajomymi, hiszpańskimi krajobrazami i ciepłem.

              Ta mobilność była dla wszystkich nie tylko dodatkowym źródłem wiedzy o otaczającym świecie, ale także dostarczyła wiele nowych umiejętności i bagaż cudownych wspomnień. Przez ten krótki czas uczestnicy projektu stali się dla siebie nie tylko przyjaciółmi, ale prawie wspierającą się rodziną, która na zawsze zostanie głęboko w sercach i pamięci uczestników.

               

            • Dzień języków obcych

            • W dniu 26 września w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków. Z tej okazji nauczyciele języków obcych w naszej szkole przygotowali kilka atrakcji. Dzieci miały możliwość przebrać się w strój nawiązujący do przydzielonego kraju. Ponadto, zorganizowano Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach i Językach Europejskich w którym wzięło udział 16 uczniów i uczennic. Czteroosobowe drużyny reprezentujące klasy 4-8 rozwiązały test, który sprawdzał ich wiedzę i intuicję. Największą wiedzą i szczęściem wykazali się reprezentanci klasy 5,którzy zajęli I miejsce w konkursie. II miejsce przypadło klasie 8,III – klasie IV, a IV- klasie 7. Co więcej na korytarzy głównym zorganizowana była zabawa z zagadkami oraz konkurs na budowlę europejską wykonaną z materiałów ekologicznych. Przygotowana również została gazetka szkolna oraz foto budka. Zapraszamy do galerii.

            • Wycieczka do Chęcin i Kielc

            • W dniu 27.09.2022 r. klasy IV i V były na wycieczce w Chęcinach i Kielcach. W Chęcinach uczniowie spędzili czas na zgłębianiu tajników budowy i funkcjonowania człowieka oraz nauk przyrodniczych. Całkiem dobrze się przy tym bawili. W drodze do Kielc zerknęliśmy na ruiny zamku w Chęcinach i Kadzielnię. Kolejnym punktem było Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dzieci uważnie słuchały i z zaciekawieniem oglądały zabawki z różnych epok. Następnie ruszyliśmy zabytkową – reprezentacyjną ulicą Sienkiewicza, słuchając opowieści pana przewodnika o historii miasta prosto do ostatniej atrakcji: Restauracji pod Złotymi Łukami 😉. Droga powrotna minęła szybko, wycieczka jest już historią, myślimy o następnej.

            • Sprzątanie Świata

            • 22 września w Naszej Szkole przyłączyliśmy się do Akcji „Sprzątanie Świata”. To wspólna lekcja poszanowania środowiska dla uczniów. Celem jest promowanie niezaśmiecania natury i ukształtowanie w młodych osobach poczucia odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Uczniowie klas V,VII, VIII dostali rękawiczki oraz worki na śmieci i wyruszyli sprzątać okolice naszej wsi. Z pełnym zaangażowaniem i poczuciem sprawstwa uczestniczyli w zbieraniu lokalnych śmieci.  Tego typu akcje mają znaczenie estetyczne, ale przede wszystkim edukacyjne.

            • Narodowe czytanie

            • Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji propagującej literaturę narodową: Narodowe Czytanie. Akcja objęta jest patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. 

              "Ballady i romanse" po raz pierwszy zostały wydane w Wilnie dwieście lat temu w 1822 roku.

            • 83 rocznica wybuchu ll wojny światowej

            • Dla upamiętnienia 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczennice klasy ósmej przygotowały i przedstawiły społeczności szkolnej montaż słowno- muzyczny, w którym przypomniały wydarzenia rozgrywające się w Polsce we wrześniu 1939 roku. Przedstawiane fakty historyczne przeplatane fragmentami poezji i pieśni historycznych przybliżyły uczniom ten dramatyczny okres historii naszego kraju. 

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            • Pełne wrażeń i beztroski wakacje jak zwykle minęły bardzo szybko i oto dzisiaj- 1 września- stanęliśmy wszyscy  na placu apelowym, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2022/23.

              Pani dyrektor złożyła całej społeczności szkolnej życzenia owocnej, bezpiecznej pracy, po czym uczniowie udali się na pierwsze powakacyjne spotkanie ze swoimi wychowawcami.

              Wszystkim uczniom, całej kadrze pedagogicznej oraz pozostałym pracownikom szkoły życzymy dobrego roku szkolnego 2022/2023.

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

            • Z okazji zakończenia roku szkolnego odbyła się uroczysta akademia z udziałem grona pedagogicznego, uczniów i rodziców. 

              Pani Dyrektor w obecności całej społeczności szkolnej uroczyście wręczyła:

              - dyplomy i książki najmłodszym uczniom naszej szkoły

              - uczniom klas IV – VIII świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe;

              - uczniom nagrody książkowe za 100% frekwencję;

              - uczniowi klasy IV z najwyższą średnią w szkole 6,0 wręczyła dyplom oraz statuetke ,,Oskara'' od Rady Rodziców 

              - rodzicom uczniów klasy VIII podziękowania za współpracę oraz listy gratulacyjne za świadectwa z wyróżnieniem

              - wszystkim uczniom klasy VIII świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

              Następnie uczniowie klasy VIII w krótkich słowach pożegnali się ze szkołą podstawową, a uczniowie klasy VII pożegnali starszych kolegów oraz wręczyli im drobne upominki.

              Ósmoklasiści  życzymy Wam sukcesów, wielu nowych i wspaniałych przyjaciół. Pamiętajcie! Nasze drzwi zawsze stoją dla Was otworem, chętnie się z Wami spotkamy i powspominamy wspólnie spędzone chwile!

              Pozostali uczniowie otrzymali swoje świadectwa od wychowawców w klasach.

               

              Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych WAKACJI

            • Rajd

            • 4 czerwca 2022r. grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na rajd pieszy z Morska do Kostkowic. Wędrówkę rozpoczęliśmy spod ruin zamku Bąkowiec w Morsku, skąd udaliśmy się malowniczą trasą do Podlesic, na Górę Zborów. Po chwilowym odpoczynku wyruszyliśmy do miejsca finałowego, czyli do Bazy Obozowej Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach. Korzystając z gościnności harcerzy mogliśmy zakończyć nasz rajd ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Cały czas towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i świetne humory, pomimo zmęczenia. 

            • Rozdanie dyplomów

            •   W naszej szkole zorganizowany został OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO' FORGET-ME-NOT ' pod patronatem czasopisma "Języki Obce w Szkole". Nasi uczniowie z klas IV-VIII wzięli w nim udział z niemałym sukcesem a na apelu zostały rozdane dyplomy.

            • Klasa 7 i 8 na wycieczce w Krakowie

            • 6 czerwca uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Słoneczna pogoda, która przywitała nas w tym pięknym mieście pozwoliła na zwiedzenie i obejrzenie wielu ciekawych miejsc.

              Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przy Wiśle, u podnóża Wawelu. Słuchając ciekawych informacji dotyczących historii i obyczajów dworskich obejrzeliśmy Zamek Królewski i Katedrę.

              Następnie spacerem przeszliśmy Traktem Królewskim do kościoła Franciszkanów i na Rynek Główny.

              Po przerwie obiadowej wróciliśmy Plantami pod Wzgórze Wawelskie i autokarem udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. 

              Pomimo zmęczenia wszyscy weszliśmy na sam szczyt i z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę Krakowa i okolic.

              Na kopcu zwiedziliśmy Muzeum Kościuszkowskie i Muzeum Figur Woskowych.

              Pobyt w Grodzie Kraka na pewno pozostanie w naszej pamięci.

               

            • Klasa 4 i 6 na wycieczce w Ojcowie

            • Udało się ! Mamy za sobą jednodniową wycieczkę do Pieskowej Skały – Ojcowa – Jaskini Nietoperzowej – Pustyni Błędowskiej. Wymienione miejsca zobaczyliśmy w takiej właśnie kolejności, podchodząc w Pieskowej Skale do Maczugi Herkulesa również. Zamek, dziedziniec, ogród, punkt widokowy i stanowisko archeologiczne zrobiły na nas dosyć duże wrażenie, a zamek w promieniach słońca wyglądał dostojnie. W Ojcowie dotarliśmy do Bramy Krakowskiej i Źródła Miłości, a następnie mieliśmy przerwę na jedzenie i zakup pamiątek. Jaskinia Nietoperzowa, niestety nie miała już lokatorów, ale jej olbrzymie komnaty i ślady życia sprzed tysięcy lat uruchomiło naszą wyobraźnię. Ostatni punkt wycieczki – Pustynia Błędowska wyzwoliła w nas dużo energii i trochę żeśmy po pustyni pobiegali. Ogólnie było całkiem fajnie 😊