Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony aby wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych. Dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. Dzień ten przypada 21 lutego i został ustanowiony 25 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO. W naszej szkole, razem z Filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy, również uczciliśmy ten dzień organizując dla klas językowe warsztaty biblioteczne.
Archiwum Aktualności
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 11
LAPBOOK czyli „Książka na kolanach”
Czym jest lapbook?
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. Wszystko to umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Taka forma pracy rozwija wyobraźnię i pomaga utrwalić wiadomości.Uczniowie klasy IV po omówieniu lektury pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" przygotowali piękne, kolorowe lapbooki, wykazali się kreatywnością i mogli pochwalić się swoimi pracami przed innymi uczniami szkoły.
1
Konkurs Parki Krajobrazowe Polski
16 lutego w Urzędzie Miejskim w Zawierciu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym etapie Konkursu XXIII edycji Parki Krajobrazowe Polski „Ssaki Polski". W potyczkach uczestniczyły szkoły z powiatu zawierciańskiego. W tym roku drużyna naszej szkoły otrzymała wyróżnienie, ale za rok przystąpimy do walki o dostanie się do etapu wojewódzkiego. Porażka stanie się wygraną. My się nie zrażamy tylko walczymy do końca.
Jolanta Roterman
1
A na lekcji biologii...
Tuż po feriach uczniowie klasy VIII w ramach zaliczenia działu z biologii Ewolucja życia wykonali pudełka ewolucyjne, w których znalazły się informacje podsumowujące istotne fakty o przebiegu ewolucji, jej dowodach i mechanizmach. Ósmoklasiści wykonali unikatowe prace praktyczne, pełne naukowych doznań i wiadomości. Pomysłowość i kreatywność w wykonywaniu prac nie znała granic. Estetyka również była bez zarzutu. Rekwizyty idealnie wyszukane tak, aby przenieść nas w czasy dawne. Wśród nich można znaleźć pióro Archeopteryksa, skamieniałości, amonity, sylwetki przodków współczesnego człowieka, muszle, szkielety, odciski. Znalazła się nawet gra edukacyjna, która pozwala jednocześnie na naukę i zabawę. Każdy kto obejrzy pudełka bez wątpienia dowie się najważniejszych faktów o Ewolucji Człowieka. Gratulacje dla uczniów za wyobraźnię i włożony trud .
Jolanta Roterman
8
LEKCJA INNA NIŻ ZWYKLE
21 LUTEGO 2024 na lekcji języka angielskiego klasa 4 dzieliła się informacjami na temat swoich zainteresowań. Uczniowie przygotowali prezentacje w języku angielskim. Forma prezentacji była dowolna i każdy mógł dostosować ją do swoich umiejętności i możliwości. Jedni przygotowali plakaty, inni ciekawe eksponaty czy prezentacje multimedialne dotyczące wybranego hobby. Wszyscy pokonali tremę przed pierwszym tego typu wystąpieniem publicznym, wykazali się odwagą, pomysłowością i umiejętnością posługiwania się językiem obcym. Uczniowie i uczennice nagrodzili się wzajemnie brawami, a dziennik wzbogacił się o same bardzo dobre oceny. Brawo czwartoklasiści !
9
Ja w świecie emocji
Uczniowie klasy II, III i VI naszej szkoły uczestniczą w Projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci „Ja w świecie emocji”, który jest realizowany w ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
Klasy II i III uczestniczą w projekcie Uniwersytetu Dzieci w Klasie pt.: "Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?", który rozwija kompetencje społeczne dzieci, wzmacnia umiejętność nawiązywania relacji z rówieśnikami, empatię i świadomość własnych emocji. Działania te pomagają dostrzec i zrozumieć uczucia innych ludzi, uczą empatii.
W klasie II zrealizowano dotychczas tematy:
- Jak się uczyć koncentracji uwagi?
- Jak poznać kogoś lepiej?
- Jak mówić nie?
- Jak ludzie przeżywają emocje?
W klasie III zrealizowano dotychczas:
- Jak uczyć się koncentracji uwagi ?
- Jak mówić nie ?
- Jak ludzie przeżywają emocje ?
- Jak wydobywa się emocje ?
Uczniowie klasy VI realizują projekt pt.: „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”
Podczas lekcji uczniowie pracują nad asertywną i konstruktywną komunikacją, a także biorą udział w ćwiczeniach pomagających w regulacji emocji. Dzięki projektowi uczniowie uczą się lepiej rozumieć siebie oraz innych. Wzmocnią poczucie własnej wartości, a także uważność. Rozwijają umiejętność komunikacji oraz nawiązują i utrzymują pozytywne relacje. Dotychczas zrealizowano następujące tematy:
- Czym jest empatia ?
- Jak zabawy integrują klasę ?
- Jak unikać niedomówień ?
- Jak dbać o poczucie własnej wartości ?
Projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego.
O nas - Uniwersytet Dzieci w Klasie
Karolina Biel
Olga Biały
Katarzyna Kulis
Pasowanie na czytelnika
Dnia 26.01.2024r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów I klasy. W tym dniu dzieci zostały mianowane na czytelników biblioteki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, zasadami poszanowania książek, oraz dowiedziały się jak powstaje książka. Dzieci w tym dniu miały okazję poznać różnorodny zbiór książek naszej biblioteki szkolnej. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze wspólnej zabawy.
67
Dyskoteka karnawałowa
25 Stycznia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas 4-8 zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z Klasą 8. Wszyscy super się bawili przy świetnej muzyce. Nie zabrakło integracyjnych tańców takich jak belgijka oraz konkursów z nagrodami takich jak krzesełka, limbo czy rzucanie woreczków do celu. Uczniowie naszej szkoły wesoło spędzili czwartkowe popołudnie.
6
Mam Talent!
Dumni przedstawiamy podsumowanie tegorocznego Szkolnego "Mam Talent"! To był dzień pełen pasji, kreatywności i niezapomnianych występów, które sprawiły, że szkolna społeczność odczuła magię sztuki. Nasza szkoła to skarbnica talentów.Dziękujemy wszystkim uczniom za odwagę podzielenia się talentami. Każdy z was przyczynił się do stworzenia niezapomnianego wydarzenia. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom – wasze sukcesy są dowodem na potencjał naszej społeczności.
Dziękujemy za udział, entuzjazm i wsparcie.
21
UKS – podsumowanie roku 2023
Minął kolejny rok pracy – to już 8. Działaliśmy w 5 grupach ćwiczebnych od klasy II do VIII. W kwietniu 2023 r zorganizowaliśmy Gminny Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. G. Taszyckiego w Chruszczobrodzie.
W grudniu odbył się szkolny Mikołajkowo - Świąteczny Turniej Siatkówki. Uczniowie tworząc dowolne drużyny 2-3-4 osobowe, w zależności od wieku, grali podczas zajęć UKS przez cały miesiąc systemem każdy z każdym. Uczestnicy zostali wyróżnieni koszulkami sportowymi – nowa edycja, tym razem niebieska i tradycyjnie czekoladą. Zwycięzcami są wszyscy !
Z dotacji i ze składek członkowskich, za które bardzo dziękujemy, zakupiliśmy dwa zestawy do badmintona: słupki i siatka, piłki siatkowe, nożne i ręczne oraz piłeczki tenisowe. Systematycznie wzbogacamy bazę sportową naszej szkoły.
36
Boże Narodzenie
Ostatni dzień szkoły przed Świętami Bożego Narodzenia spędziliśmy w cudownej, świątecznej atmosferze. Jasełka świąteczne przygotowali uczniowie i przedszkolaki, wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem, były kolędy i serdeczne życzenia. Taki dzień jak dzisiaj będziemy wspominać przez długi czas. Wesołych Świąt!
16
KONTYNUUJEMY WSPÓŁPRACĘ ZE SZKOŁAMI Z PROJEKTU ERASMUS+,CINDERELLA
W dniu 18.12.2023 wybrani uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu online szkół, z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas trwania projektu Cinderella, Discovering Values, Erasmus+. Szkoły z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Grecji spotkały się, aby złożyć sobie życzenia świąteczne oraz zaśpiewać bożonarodzeniowe piosenki w swoich ojczystych językach. Szczęśliwie udało się wykonać wszystkie przygotowane piosenki i wzajemnie się wysłuchać. Bardzo miło było zobaczyć znajome twarze wspólnie wprowadzić się w świąteczny nastrój. Do zobaczenia!
Projekt międzynarodowy Christmas Pals
Uczniowie klas 1-8 naszej szkoły oraz uczniowie greckiej 12 Primary School Katerini uczestniczyli w projekcie międzyszkolnym, który polegał na wymianie własnoręcznie wykonanych kartek bożonarodzeniowych. Kartki uczniów SP Chruszczobród poleciały do Grecji, a kartki z miasta Katerini przywędrowały do nas. . Efekty wspólnego projektu mogliśmy zaprezentować na korytarzach obu szkół.
Kiermasz Świąteczny
Jak co roku nasza społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie Bożonarodzeniowego Kiermaszu. Przy dźwiękach kolęd mogliśmy poczuć klimat zbliżających się świąt, nie zabrakło pięknych ozdób, stroików, bombek, ciast, babeczek, pysznych gofrów i gorącej czekolady. Serdecznie dziękujemy za tak duże zaangażowanie, było naprawdę pięknie.
12
Pani doktor w klasie pierwszej
W klasie pierwszej poznajemy zawody wykonywane przez ludzi. Zawitała do nas pani doktor i opowiedziala o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się jak dbać o własne ciało.
Spotkanie z baśniami Hansa Christiana Andersena w bibliotece szkolnej
W ramach zajęć klasowego Klubu Czytelniczego „Poczytajka” uczniowie z klasy trzeciej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o baśniopisarzu H. Ch. Andersenie. Na spotkaniu, pani Aleksandra Sadowska przedstawiła dzieciom materiały i ciekawostki o życiu i twórczości tego wybitnego pisarza. W prezentacji umieszczone były także informacje i zagadki o baśniach. Okazało się, że Baśnie Andersena są nam bliskie i znane. Dzieci rozponały m.in. historię Królowej Śniegu, Małej Syrenki, Brzydkiego Kaczątka, Dziewczynki z zapałkami. Zauważyły, że opowieści te można zobaczyć w różnych adaptacjach filmowych. Uczniowie zapoznali się z wybranymi baśniami Andersena, a następnie wykonali ilustracje do wybranego przez siebie fragmentu z baśni. To były bardzo ciekawe zajęcia.
20
Mikołaj - dzień koloru czerwonego
6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Także w szkole zawitał do nas Mikołaj i uczniowie pod klasowymi choinkami znaleźli prezenty. Z inicjatywy Samorządu uczniowskiego ten dzień był dniem koloru czerwonego - uczniowie przebrali się za Mikołajów, założyli mikołajkowe czapki i wesoło bawili się podczas tego dnia.
13
Konkurs językowy
- 5
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego "Magiczna jesień w obiektywie"
Na przełomie października i listopada ogłoszony został konkurs fotograficzny pt."Magiczna jesień w obiektywie" skierowany do uczniów klas I-III.Celem jego było zachęcenie uczniów do odkrywania piękna jesieni i wyrażenia swojej twórczości poprzez fotografię. W wyniku głosowania jury wyłonione zostały trzy zwycięskie i trzy wyróżnione prace.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkolnych wyzwaniach.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego symbolem jest kolor żółty. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Również uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w realizację głównej idei święta i przyłączyli się tym samym do mieszkańców ponad 180 krajów na całym świecie. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto, obdarowywali się nawzajem miłym słowem i dobrymi komunikatami dostępnymi do pobrania na gazetce szkolnej. Dzieci z klasy drugiej wzięły udział w tematycznych warsztatach przygotowanych przez wychowawczynię przy współudziale psychologa szkolnego. Celem było wzbudzenie w nich wzajemnej życzliwość i budowanie dobrej atmosfery w klasie. Dzieci dowiadywały się w jaki sposób postawę serdeczności wobec innych można realizować w codziennym życiu, ponieważ przychylność wobec siebie, uczynność i koleżeństwo, to cechy, które chcemy rozwijać i wzmacniać u naszych uczniów.
13