• Aktualności

            • Turniej siatkówki

            • Nasza szkoła i UKS Chruszczobród byli organizatorem II Gminnego Turnieju Minisiatkówki o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. G. Taszyckiego w Chruszczobrodzie, który odbył się 25 kwietnia 2024 roku. Na zaproszenie odpowiedziały: SP Wysoka, SP Niegowonice oraz NSP w Rokitnie Szlacheckim. Turniej rozegrano w kategorii dwójek, trójek i czwórek. I tak w dwójkach nasi uczniowie zajęli II miejsce, w trójkach dziewczynki III a chłopcy I miejsce, w czwórkach chłopcy I miejsce. Towarzyski mecz zagrała również drużyna dziewczyn 2 z klasy VI i 2 z klasy V. Zwycięzcy otrzymali puchar, każda drużyna pamiątkowy dyplom, a uczestnik symbolicznego lizaka. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i bardzo się starali. Mimo, że siatkówka jest trudną grą dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w turniejach. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom.

            • Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

            • Dnia 10 kwietnia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Pod największym w Polsce ekranem sferycznym i przy pomocy najnowocześniejszej aparatury projekcyjnej na świecie, uczniowie wyruszyli w fascynującą wirtualną podróż przez Układ Słoneczny. Lekcja w Planetarium nauczyła nas rozpoznawać gwiazdy i gwiazdozbiory,dowiedzieliśmy się, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku .Zajęcia ukazały piękno kosmosu i stały się inspiracją do zgłębiania wiedzy o wszechświecie. Dla wszystkich była to bardzo interesująca nauka ,po której opowieści o kosmosie nie było końca.

              Tego samego dnia dzieci odwiedziły również papugarnię Carmen znajdującą się w Katowicach. To miejsce, gdzie mieszka blisko 30 różnej wielkości papug, przyjaznych i oswojonych z obecnością dużej ilości osób. Oprócz oglądania tych egzotycznych stworzeń, uczniowie mogli je dotknąć, nakarmić lub wziąć na bark lub rękę. Wszystkie ptaki zachwycały swoimi pięknymi barwami. Uczniowie byli oczarowani i szczęśliwi, że mogli odwiedzić tak niecodzienne miejsca. 

            • Puchar Tymbarku XXIV edycja

            • W piątek 19 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy V sprawdzili swoje umiejętności piłkarskie w turnieju o puchar Tymbarku. Puchar Tymbarku jest turniejem organizowany jest przez PZPN od 24 lat. Od 2007 r. Sponsorem generalnym turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci, organizowanym w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. 

              Główne cele Turnieju to:

              • dotarcie z ideą GRASSROOTS, czyli piłki dla każdego, bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, wiek, zamożność, umiejętności czy sprawność ruchową;
              • popularyzacja idei fair play i wychowanie przez sport;
              • propagowanie zdrowego, aktywnego trybu życia;
              • wyłonienie zdolnych i obiecujących zawodników dla klubów piłkarskich, a następnie młodzieżowych reprezentacji narodowych;
              • propagowanie idei wolontariatu sportowego wśród coraz szerszego grona odbiorców.
            • Konkurs plastyczny

            • Kwiecień jest miesiącem zdrowia, podkreślamy to na każdym kroku. Rozpoczęliśmy od Pociągu zdrowia, poprzez konkurs plastyczny, program sportowe talenty, turnieje piłki nożnej i na rozgrywkach piłki siatkowej kończąc. Zadanie konkursu plastycznego było adresowane do wszystkich uczniów i brzmiało: wykonaj kreatywną pracę plastyczną ukazującą w jaki sposób „Trzymasz formę” czyli dbasz o siebie, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, format pracy min A4, technika pracy dowolna. Na to zadanie odpowiedzieli uczniowie klas I – V. Wyróżnienia za najciekawsze prace otrzymali: Bruno Bochnia kl. I, Irena Grzesica kl. III, Igor Pyrzyk kl. III, Grzegorz Dubis kl. IV, Zuzanna Kunikowska kl. IV, Maja Pniak kl. IV, Sara Borówka kl. V, Natalia Gorzkowska kl. V, Antonina Pukas kl. V.

              Nagrodą dla wyróżnionych uczniów była skakanka, żeby było aktywnie oraz dla wszystkich którzy wzięli udział pełny witamin lizak. Najmłodszy uczestnik konkursu dostał jeszcze piłkę, za pomysł i terminowe oddanie. Wszystkim uczniom gratuluję i dziękuję.

              Katarzyna Kulis

            • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

            • Uczniowie naszej szkoły 11 kwietnia 2024 roku wzięli udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które przeprowadzono w szkole Podstawowej nr 1 w Łazach. Reprezentowaliśmy grupę młodszą – czworo uczniów i starszą – troje. Turniej polegał na napisaniu testu. Uczniowie klasy V: Gabriela Cichoń, Barbara Grzesica, Brajan Ligenza i Piotr pogoda zajęli II miejsce, natomiast klasa VI: Aleksandra Bazgier, Paweł Białas i Anna Wilczyńska zdobyli miejsce IV. Gratulujemy.

              Katarzyna Kulis

            • Z wizytą w teatrze

            •     W czwartek 18 kwietnia uczniowie z klasy 8 wybrali się do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl pt. "Mały Książe". Spektakl nie tylko był okazją do przypomnienia sobie wiadomości z lektur obowiązkowej, ale dostarczyć nam wielu wspaniałych emocji - piękna dekoracja, barwne stroje, efekty świetlne i akustyczne.
              Po spektaklu wystarczyło nam czasu, aby udać się z wizytą na Jasną G￳rórę, podziwiać piękno zabytkowego Klasztoru.
               

            • Zabawy z mnożeniem w klasie 2

            • Nauka przez zabawę jest metodą,która przynosi najlepsze efekty,a tabliczka mnożenia wcale nie musi być trudna i nudna.Przekonali się o tym uczniowie klasy II,podejmując się wielu przeróżnych gier i zabaw grupowych i zespołowych,sprawdzając tym samym swoją wiedzę ,a także nabierając wprawy w liczeniu.Okazuje się,że z matematyką można się świetnie bawić :)

            • Pociąg do zdrowia

            • W dniu 9 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klas V,VI i VIII odbyli „podróż" pociągiem do zdrowia. Pociąg zatrzymywał się na 5 stacjach tematycznych: Stacja Warzyw i Owoców ( uczniowie przypomnieli sobie piramidę żywienia i model zdrowego talerza, skosztowali warzyw i owoców, które były symbolem zdrowych nawyków żywieniowych), Stacja Higieny Osobistej uświadomiła uczniom jak ważna jest codzienna higiena ciała, włosów, snu, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, dowiedzieli się także o tym, że kolejne etapy dojrzewania mają ogromny wpływ na zmiany zachodzące w ich ciele, a tym samym wpływ na ich codzienną pielęgnacje skóry, włosów i ciała; przy Stacji Aktywności Fizycznej opowiedzieli o swoich aktywnościach na co dzień, dowiedzieli się ile minut dziennie należy ćwiczyć by zachować dobre zdrowie i na zakończenie wykonali kilkuminutową Tabatę przy muzyce poprowadzoną przez Panią Katarzynę Kulis, w Stacji Nawodnienia mogli napić się wody i przypomnieć sobie wiadomości jakie znaczenie ma woda dla organizmu i ile należy jej spożywać, by organizm działał bez zarzutu. Końcowa stacja to Stacja Relaksu, na której mogli odpocząć  przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej  uświadamiając  sobie jednocześnie, że istotne dla zdrowia jest znalezienie wolnej chwili  w ciągu doby, by móc zająć się rzeczami, które przynoszą spokój i ukojenie, nie tylko dla ciała ale i  dla ducha. W tym roku szkolnym akcja nazywała się „Pociąg do zdrowia", która miała na celu utrwalenie wiedzy nt. zdrowego żywienia, wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie.  Miejmy nadzieje, że podróż odbyta przez 5 stacji zdrowia zaowocuje  u uczniów odnajdywaniem aspektów zdrowego stylu życia każdego dnia.

              Katarzyna Kulis

              Jolanta Roterman

            • Lapbook o lekturze „Dzieci z Bullerbyn”

            •  W kwietniu, w  klasie III rozpoczęliśmy omawianie lektury „Dzieci z Bullerbyn”, którą wcześniej przeczytaliśmy. Na zajęciach zaplanowaliśmy opracowanie lapbooków do naszej lektury. Naszym zadaniem czytelniczym było zebranie informacji i ciekawostek o bohaterach książki. Na zajęcia w klasowym klubie czytelniczym „Poczytajka”  zaprosiliśmy Panią Danutę Lasotę z Biblioteki Gminnej w Chruszczobrodzie, która przygotowała dla nas ciekawe materiały i podzieliła się z nami interesującymi wiadomościami o książce. Na początku poznaliśmy tajniki tworzenia lapbooka, a następnie w grupach zajęliśmy się projektowaniem własnych teczek tematycznych. Pomysłów było mnóstwo. Uczniowie rysowali i opisywali ulubionego bohatera książki; umieścili zagadki dotyczące znajomości treści lektury; zapisywali własne opinie na temat książki; przedstawili mapę osady Bullerbyn; wymyślili lekturowe # tagi; napisali notę biograficzną o autorce lektury - Astrid Lindgren.

              Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, a efektem ich pracy stały się ciekawie wykonane lapbooki, które są podręcznym zbiorem najważniejszych informacji o lekturze.

            • Gminny konkurs czytelniczy „Wszystkie dzieci pięknie czytają”

            • 11 kwietnia 2024 r. w Oddziale Biblioteki Publicznej w Łazach odbył się finał XXI edycji gminnego konkursu czytelniczego „Wszystkie dzieci pięknie czytają”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną i Szkołę Podstawową nr 3 w Łazach. Celem konkursu jest rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania sztuką głośnego czytania, popularyzacja zamiłowania do literatury pięknej oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem. W konkursie wzięli udział trzecioklasiści wyłonieni w eliminacjach szkolnych w szkołach podstawowych z terenu miasta i gminy Łazy.

              Naszą szkołę reprezentował Juliusz Tokarski. Podczas finału konkursu, uczniowie głośno czytali przygotowany przez siebie tekst. W kolejnej części uczetnicy czytali fragment opowiadania przygotowany przez organizatorów i udzielali pisemnych odpowiedzi na pytania związane z treścią przeczytanego tekstu. Ich umiejętności - płynność czytania, dykcję, akcentowanie, pauzowanie, trafność interpretacji i walory artystyczne – oceniało Jury w składzie: Bogusława Serzysko, Małgorzata Poskrobko i Justyna Jagiełło. Juliuszowi gratulujemy udziału w konkursie i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.

               

            • Dzień wody

            • 19 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ WODY. Była to doskonała okazja do porozmawiania na temat znaczenia wody dla zdrowia, środowiska i życia na Ziemi. W ramach tego dnia klasa V podzieliła się informacjami na temat wody przygotowując prace twórcze, wykonali doświadczenia z wodą, które dowiodły jej właściwości, omówili schemat obiegu wody w przyrodzie.  Obejrzeli film edukacyjny PAH, z którego dowiedzieli się m,in.  co to jest ślad wodny,  i że na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzebne jest aż  11000 litrów wody.  Podczas burzy mózgów dzieci świetnie odpowiedzieli na pytanie: Jak w naszym codziennym życiu możemy wpływać na oszczędzanie wody? Co świadczy o ich  dużej proekologicznej świadomości. Każde takie wydarzenie ma istotne znaczenie jako narzędzie edukacyjne i społeczne, które pomaga kształtować świadomych i zaangażowanych obywateli, gotowych do działania na rzecz ochrony naszych zasobów wodnych i przyrody.

            • Gminny Konkurs Recytatorski

            • 4 kwietnia 2024r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod nazwą „Wrażliwość na słowa”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice w dwóch grupach wiekowych.

              Klasy młodsze reprezezentowały:

              Julia Jamrozy z kl.I

              Emilia Białas z kl. II

              Natalia Flasza, Oliwia Ligienza i Martyna Monkiewicz z kl. III

              Starszą grupę wiekową reprezentowały:

              Lena Prusik z kl.IV

              Gabriela Cichoń z kl.V

              Nasze uczennice bardzo ładnie zaprezentowały przygotowane utwory poetyckie i fragmenty prozy.

              Emilia Białas zajęła 1 miejsce w kategorii klas I-III.

              Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwyciężczyni gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

            • Turniej Wiedzy Pożarniczej – kolejny etap

            • W środę 3 kwietnia w MOK w Łazach odbył się Gminny Etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP). Naszą szkołę reprezentowały w grupie młodszej Emilia Białas z klasy 1 i Natalia Porębska z klasy 2, w grupę starszą Anna Wilczyńska z klasy 6 i Dominik Wadas z klasy 8.  Wszyscy uczestnicy pisali test dostosowany do swojej  kategorii wiekowej, odpowiednio 20 pytań (klasy 1 -4 ), 25 (klasy 5 – 8 ) i 30 ( szkoła ponadpodstawowa). Dominik Wadas zajął II miejsce !!! Gratulacje dla wszystkich uczestników. Dziękujemy za wsparcie i pomoc OSP Chruszczobród 😊

              Katarzyna Kulis

            • Światowy Dzień Poezji

            •     Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

                  Nasza szkoła uczciła ten dzień, poetyckim poczęstunkiem.

              Uczniowie "częstowali się" wierszami, które pięknie przewiązane wstążeczką i położone w koszu na środku holu, kusiły i młodszych, i starszych. Do sięgania po wiersze zachęcał napis; :Poczęstuj się poezją".

               

               

               

               

            • Wiosenny spacer

            • Z inicjatywy samorządu Uczniowskiego klasy wraz z wychowawcami szukali oznak wiosny. Poniżej fotorelacje.

            • Drugoklasiści witają wiosnę

            • Dnia 26 marca, w sprzyjających okolicznościach, uczniowie klasy drugiej w barwnym korowodzie  udali się na spacer w pobliskie tereny. Głównym celem wyprawy były pierwsze wiosenne obserwacje zmieniającej się przyrody. Przy okazji licznych zachwytów nad kwiatami,śpiewającymi ptakami,pąkami na drzewach,ogromną przyjemność sprawiło dzieciom wspólne zwiedzanie okolicy,zabawy na świeżym powietrzu oraz... fotografowanie się :)

              Witaj wiosno!

            • Rajd "Przebiśniegom na spotkanie"

            • W sobotę, 23 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w 50 rajdzie pieszym „Przebiśniegom na spotkanie” zorganizowanym przez Oddział PTTK im. A. Janowskiego w Zawierciu. Już o 8.30 byliśmy na miejscu zbiórki, w miejscowości Hutki-Kanki i stamtąd z Panią przewodniczką ruszyliśmy zielonym szlakiem na poszukiwania wiosny. Nasza trasa prowadziła przez Górę Chełm, Żelazko, Pustynię Ryczowską, a meta tegorocznego rajdu znajdowała się w Ryczowie. Piękna pogoda, wspaniałe widoki, przyroda i dobre towarzystwo sprawiły, że 10 kilometrów rajdu nie było wcale aż tak długie 😉

            • ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU 2024

            • W dniach od 11 do 15 marca w naszej szkole odbywały się obchody Światowego Tygodnia Mózgu. W związku z tym w szkole  przeprowadzono wiele działań związanych z tym tygodniem. Podczas lekcji poruszone zostały m. in. takie tematy jak: możliwości ludzkiego mózgu, jak należy dbać o nasz mózg oraz w jaki sposób możemy trenować ten organ, aby służył nam w pełni możliwości przez długie lata. Był to czas na przybliżenie wiedzy na temat mózgu,układu nerwowego oraz poznawanie nowych ciekawostek naukowych.

            • Prace uczniów klasy 4 na lekcji geografii

            • Jednym z elementów krajobrazu jest ukształtowanie terenu.Mogą występować formy wypukłe, wzniesienia i formy wklęsłe, zagłębienia. Uczniowie klasy 4 przygotowali na lekcję geografii prace plastyczno-techniczne dotyczące ukształtowania Ziemi.